Prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że wobec współczesnych wyzwań rośnie rola i wartość dobrej szkoły.
- Nie tylko tej, gdzie uczniowie uzyskują najlepsze wyniki. Każdej. Ponieważ szkoła stanowi obietnicę, że wspólne zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią jest najlepszą drogą do mądrego kierowania swoim życiem poprzez rozumienie i sprawczy wpływ na świat, w którym razem żyjemy - zaznacza prof. Ryszard Koziołek.Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników informuje, że wszystkie rankingi Perspektyw oparte są na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (bazy SIO, CKE, dane komitetów głównych olimpiad przedmiotowych).
- W przypadku Rankingu Liceów i Techników są to wyniki egzaminów zewnętrznych (maturalne, zawodowe) i sukcesy w olimpiadach, szukamy jednak także nowych danych, które przystawałyby do wypracowanej przez lata metodologii rankingu - mówi Waldemar Siwiński.
Kryteria Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2026 są te same, co w ubiegłych latach - to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
W stosunku do lat poprzednich zmieniły się natomiast kryteria Rankingu Techników 2026 - zwiększono o 5 procent wagę kryterium "egzaminy zawodowe" kosztem wagi "wyniki matury z przedmiotów dodatkowych". Zatem kryteria w tym zestawieniu to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (25%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (35%).
Ranking ogólnopolski Licea 2026
W rankingu liceów ogólnokształcących, podobnie jak w roku ubiegłym, zwyciężyło XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy. Na drugim miejscu uplasowało się V LO im. Stanisława Staszica z Krakowa, a na trzecim XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.
W pierwszej setce znalazło się tradycyjnie I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Krośnieński "Kopernik" uplasował się na 41 miejscu (w roku ubiegłym - 78). Artur Lipiński, prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie podkreśla, że ranking po raz kolejny pokazuje bardzo wysoki poziom kształcenia w "Koperniku".
- Gartuluję osiągniętego wyniku całej społeczności szkolnej - nauczycielom oraz uczniomk i ich rodzicom - powiedział Artur Lipiński.
W rankingu ogólnopolskim, na 405 miejscu znalazło się również II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie (ub. rok - 468) oraz III Liceum Ogólnokształcace w "Elektryku" w Krośnie na 895 miejscu (rok 2025 - 863).
Ranking ogólnopolski Technika 2026
W rankingu techników na 111 miejscu uplasowało się Technikum nr 5 w Krośnie wchodzace w skład Zespołu Szkół Elektrychnych i Ogólnokształcacych w Krośnie. Technikum nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie zajęło 182 miejsce, Technikum Drzewne w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym 204 miejsce, a Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie 236 miejsce.
Ranking wojewódzki Licea 2026
1. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
2. I Liceum Ogólnoszkałcące z Oddziałami Dwujezycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie
3. LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.
17. II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
42. III LO ("Elektryk") w Krośnie
52. Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie
55. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie
69. VI LO ("Naftówka") w Krośnie
70. LO im. Marii Konopnickiej w Jedliczu
Ranking wojewódzki Technika 2026
1. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu
2. Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy
3. Technikum nr 6 w Rzeszowie
5. Technikum nr 5 w Krośnie
10. Technikum nr 3 im. St. Staszica w Krośnie
13. Technikum Drzewne w MZSP w Miejscu Piastowym i Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie
42. Technikum nr 4 im. I. Łukasiewicza w Krośnie i Technikum nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego w Krośnie
57. Technikum nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara.

![Studniówka godna Kopernika. Maturzyści zatańczyli poloneza w pałacu [ZDJĘCIA]](https://cdn.pknews.pl/articles/2026/01/46721-studniowka-godna-kopernika-maturzysci-zatanczyli-6980e718.jpg)
Komentarze
Dodaj komentarz