Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"

Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"

W Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie trwa XIV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki - wielkie święto młodych pasjonatów techniki. Eksperymenty Centrum Nauki Kopernik, mobilne planetarium i symulatory lotu rozpalają wyobraźnię uczniów.

Zobacz zdjęcia
Eksperymenty, symulatory lotu, mobilne planetarium i pokazy nowoczesnych technologii - tym wszystkim żyje dziś krośnieński "Mechanik".

W Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie trwa XIV edycja Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki. W wydarzeniu bierze udział 15 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego, a do "Mechanika" przyjechało około 600 uczniów.

Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krosna oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Po raz pierwszy w historii imprezy uczestnicy zwiedzają infrastrukturę dydaktyczną i ćwiczeniową Branżowego Centrum Umiejętności Lotniczych, działającego przy szkole.
dyrektor Bogdan Adamski
dyrektor Bogdan Adamski
Otwierając festiwal, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Bogdan Adamski podkreślał, że celem cyklicznej imprezy jest pokazanie młodym ludziom, iż zdobywanie wiedzy może być pasjonującą przygodą - czymś, czego można dotknąć, doświadczyć i samemu sprawdzić.

- Chcemy pokazać młodym ludziom, że nauka wcale nie musi być nudna. Że wiedzę najlepiej zdobywa się poprzez dotyk, eksperyment i własne doświadczenie. Kiedy można czegoś dotknąć, sprawdzić samemu, jak coś działa - wtedy ta wiedza zostaje w głowie na dłużej i naprawdę fascynuje - mówił podczas otwarcia dyrektor Bogdan Adamski.

Ważnym punktem inauguracji było podpisanie porozumienia pomiędzy "Mechanikiem" i Branżowym Centrum Umiejętności Lotniczych a Podkarpackim Centrum Innowacji. Dokument w imieniu PCI sygnował prezes Michał Tabisz, który zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter krośnieńskiej placówki na tle innych szkół w kraju.

- Ta szkoła to miejsce wyjątkowe na mapie całej Polski. Dlaczego? Dlatego, że macie tutaj branżowe centrum umiejętności, a to nie jest coś powszechnego. Takie centra nie powstają w każdym mieście na Podkarpaciu czy w Polsce. Tworzy się je wyłącznie w szczególnych miejscach, tam, gdzie jest duży potencjał do rozwoju kadr dla przemysłu. Będziemy wspólnie realizować różnego rodzaju szkolenia, a także współtworzyć programy nauczania po to, żebyście za 5, 10 lat byli dobrze przygotowani i mieli ciekawą, interesującą i dobrze płatną pracę - zwrócił się do uczniów prezes Michał Tabisz.
Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"
Do uczniów wypełniających aulę zwrócił się także Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki. Mówił, że choć szkoła może pochwalić się ponadstuletnią historią, dzisiejszy festiwal jest przede wszystkim o tym, co przed młodymi ludźmi - o ich pasjach i wyborach.

- To jest szkoła, która jak zobaczycie w herbie ma ponad stuletnią tradycję. Ale tak naprawdę dziś spotykamy się tutaj, żeby porozmawiać o przyszłości - mówił prezydent Piotr Przytocki.

W imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty obecny na festiwalu był wicekurator Piotr Zych. Głos zabrał również przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, który zaznaczył, że tego typu wydarzenia mają jeden, najważniejszy cel - młodego, dobrze wykształconego człowieka.

- Końcowym efektem, czyli tym produktem, który my uzyskujemy, ma być młody, inteligentny, wspaniale wykształcony człowiek, wrażliwy, ale przede wszystkim wykształcony - zaznaczył Jerzy Borcz.
Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"
Do najmłodszych uczestników z ciepłą zachętą zwrócił się radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bronisław Baran, były wieloletni zastępca prezydenta Krosna. Apelował do uczniów, by nie bali się marzyć i stawiać sobie ambitnych celów.

- Miejcie wysokie zamiary, miejcie dumne marzenia. Nie bójcie się sięgać po więcej, bo z takich właśnie marzeń rodzą się prawdziwe sukcesy. A coś z tego na pewno się stanie - dodał radny Bronisław Baran.
Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"
Festiwal to prawdziwa parada partnerów - swoje stoiska, pokazy i ekspozycje przygotowali między innymi: Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Centrum Nauki Kopernik prezentujące swoje atrakcje w auli planetarium, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, 35. Batalion Lekkiej Piechoty w Sanoku, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle, krośnieńska Policja oraz Inkubator Przedsiębiorczości w Krośnie.

Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji - interaktywna strefa nauki Centrum Nauki Kopernik, symulatory lotu i jazdy (w tym popularny symulator startu motocykla żużlowego), mobilne planetarium, warsztaty robotyczne, zajęcia w nowoczesnych laboratoriach, naukowy escape room, pokazy uczelni wyższych i firm technologicznych, prezentacje pojazdów mechanicznych i elektrycznych, tor sprawnościowy, pokazy Policji i Straży Pożarnej oraz prezentacja sprzętu wojskowego.

Prawdziwą gwiazdą festiwalu okazał się Alf I - robot humanoidalny z Politechniki Rzeszowskiej, który przechadzał się po salach krośnieńskiego "Mechanika", wzbudzając ogromne zainteresowanie uczniów.
Pasja, eksperymenty i nowe technologie. Wielkie święto nauki w "Mechaniku"
Dyrektor Bogdan Adamski przypomniał także o działającej od marca tego roku Akademii Młodego Technika, prowadzonej przy szkole. Zaprosił uczniów szkół podstawowych i ich opiekunów do zapoznania się z ofertą - można umówić się na zwiedzanie pracowni i laboratoriów oraz spotkania edukacyjne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.