Trwa ogólnopolska akcja "Bezpieczne ferie 2018", którą wspierają również policjanci z Komendy Powiatowej Policji ze Strzyżowa.
Wczoraj rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego. Funkcjonariusze policji prowadzą akcję "Bezpieczne ferie 2018", której celem jest zadbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo podczas podróży, kontrolując stan techniczny autobusów oraz trzeźwość kierowców.

Policjanci w szkołach i na zimowiskach

Policjanci nie tylko dbają o bezpieczeństwo w miejscu zabaw, ale również rozpoczęli spotkania w zimowiskach, podczas których przypominają zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Ponadto będą kontrolować tzw "dzikie lodowiska" oraz osiedlowe place zabaw.

Również rodzice powinni porozmawiać ze swoimi dziećmi o zasadach bezpieczeństwa oraz możliwych zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać. Należy też poinformować dzieci w jaki sposób wezwać pomoc w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo na stokach

Funkcjonariusze rozpoczęli również służbę na stokach narciarskich, gdzie dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach. Szczególnie zwracają uwagę na brawurową jazdę i nietrzeźwych narciarzy. Sprawdzane jest również, czy dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia mają założone kaski bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają parkingi oraz okolice stoków, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów oraz po to, by zapobiec kradzieżom sprzętu. Należy pamiętać, że odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice i opiekunowie dzieci.

Od połowy stycznia funkcjonariusze prowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". W ramach tej kampanii policjanci promują odpowiedzialne postawy narciarzy i snowboardzistów. Elementem kampanii jest też konkurs plastyczny pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU.

Kontrole autokarów

Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież.

Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą szczególną uwagę będą zwracali na:

> stan trzeźwości kierowców,
> przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
> nieprawidłowe wyprzedzanie,
> stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
> zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
> prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Czytaj również