Wojewódzkie Obchody Święta Policji odbyły się (18.07) na przemyskim Rynku
Tegoroczne Święto, przypadające w 99. rocznicę utworzenia Policji Państwowej, było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta odprawiona w bazylice Archikatedry Przemyskiej. Nabożeństwu, w intencji policjantów, przewodniczył Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Przemyślu

W uroczystym apelu uczestniczyli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Członek Zarządu Województwa Piotr Pilch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz Prezydent Przemyśla Robert Choma i Starosta Przemyski Jan Pączek. Wśród gości nie zabrakło byłego szefa podkarpackich policjantów nadinsp. Krzysztofa Pobuty - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele parlamentarzystów, władz rządowych i samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz instytucji, uczelni i stowarzyszeń działających na rzecz bezpieczeństwa. Gośćmi uroczystości były także zagraniczne delegacje policji z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Przemyślu

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznak i awansów.

Medalami "Za Długoletnią Służbę" odznaczonych zostało 22 policjantów. To odznaczenie jest nagrodą za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 106 odznak "Zasłużony Policjant" oraz uhonorował 9 osób medalami "Za Zasługi dla Policji".

Z okazji Święta Policji, awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało w całym województwie podkarpackim 1271 policjantów - 16 w korpusie oficerów starszych, 90 w korpusie oficerów młodszych, 551 w korpusie aspirantów, 558 w korpusie podoficerów i 56 w korpusie szeregowych.

12 osobom przyznano medale XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. 4 osoby zostały nagrodzone medalami i odznaczeniami za zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji zakończyła defilada kompanii honorowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, V Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Państwowej Straży Pożarnej, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.