Premier M. Morawiecki ogłasza od czwartku alerty antyterrorystyczne!
Alfa, Bravo, Charlie i Delta to stopnie alarmowe, wprowadzane na wypadek zagrożenia antyterrorystycznego. Określone są w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Premier Mateusz Morawiecki właśnie skorzystał z tej ustawowej możliwości. Na terenie województwa małopolskiego, zgodnie z zarządzeniem premiera, wprowadzono drugi stopień alarmu - Bravo. W Warszawie obowiązywać będzie pierwszy stopień - Alfa. Jak poinformował, Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, na terenie całego kraju wprowadzono stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Stopnie będą obowiązywać od 23 do 29 stycznia.

Stopień alarmowy ALFA jest, jak informuje MSWiA, przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. "Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997" - informuje MSWiA w komunikacie.

Z kolei stopień ALFA-CRP dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Czy to już zagrożenie wojną? Na szczęście nie! Podwyższenie stopni alarmowych związane z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Choć centralne uroczystości w Miejscu Pamięci z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw odbywać się będą 27 stycznia, to alerty antyterrorystyczne obowiązują już od najbliższego czwartku.

Wcześniej podobne alarmy premier wprowadzał m.in. w związku z ubiegłoroczną konferencją dotyczącą bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w Warszawie czy szczytem klimatycznym w Katowicach w 2018 r.

Czytaj również