Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz

Nasza Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylanach liczy 110 lat. Od paru lat jestem Druhną w naszej jednostce dzięki czemu biorę udział w Zawodach Strażackich, a także w Akcji Charytatywnej "Szlachetna Paczka", która trwa 3 dni w Krośnie. Cała Akcja powstała dzięki poznaniu Pani Lider Szlachetnej Paczki w Krośnie i od 3 lat działamy i pomagamy przy rozwożeniu paczek do rodzin. Poznajemy ludzi, którzy mają ciężkie sytuacje życiowe. Dostarczając im paczki widzimy u nich łzy szczęścia i to jak potrafią się cieszyć z małych rzeczy przy tym bardzo dziękując. Będziemy wspierać Szlachetną Paczkę tak długo jak będzie to możliwe za zgodą naszego Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego, bo dzięki niemu mamy zgodę na wyjazdy i pomoc innym.
Pierwszy pomysł na Piknik Charytatywny powstał, gdy zachorowała mojej koleżanki siostra Wiktoria Mikosz. Siedząc w domu wraz z mamą Anetą Solińską zastanawiałyśmy się jak możemy pomóc choremu dziecku. Pierwsze kroki jakie były do wszystkich pikników to zwracanie się o pomoc do ludzi o dobrym sercu, którzy byli w stanie nam pomóc, były to Zakłady, Firmy, Salony , Osoby Prywatne, a także Zespoły, które Charytatywnie przyjechały z daleka aby pomóc. Pierwszy Piknik Charytatywny powstał 17 Lutego w Świerzowej Polskiej, którymi głównymi organizatorami były: Aneta Solińska, Monika Subik, Gabriela Kuźnar oraz Ja. W przeciągu jednego miesiąca udało nam się zorganizować 3 zespoły, które przyjechały Charytatywnie na Piknik byli to: Zespół Toporki, DEJW, Blue Angels. Dzięki GOK Chorkówka i Panu Bogusławowi Pacek, który był z nami od początku i pomagał przy całej organizacji wraz z Panią Małgorzatą Foremny, która prowadziła zabawy karnawałowe dla dzieci. Animatorka Czasu wolnego Ela Adamska również od początku jest z nami podczas Pikników Charytatywnych.Główną atrakcją całego Pikniku były Fajerwerki od Firmy "Ekoplast" z Rzeszowa. Udało nam się uzbierać bardzo liczną kwotę, która została przekazana rodzinie na leczenie chorej Wiktorii.
Drugi Piknik odbył się 17 sierpnia, który powstał ze współpracą OSP Kobylany oraz Wójtem Grzegorzem Węgrzynowskim. Powstał na leczenie drugiej chorej dziewczynki Weroniki. Tak samo zwracalismy się z prośbą do wszystkich o pomoc. Dzięki Burmistrzowi Gminy Dukla, który dał zgodę aby zaprzyjaźniona Jednostka OSP KSRG Dukla przyjechała Charytatywnie i zrobiła pokaz quada, motora i Reno dla dzieci.
Całą imprezę prowadził DJ Marecki i Long Dance. Przyjechały także zespoły "ETNA", "ROMPEY" oraz Zespół Ludowy "Wrocanki". Odbyły się zabawy dla dzieci prowadzone przez "Wesolandia" oraz zjeżdżalnie, które udostępniła nam Pani Aneta Telesz. Główną atrakcją był balon z Firmy "CELLFAST" z Krosna. Było bardzo dużo nagród oraz fantów. Cały Piknik ochraniały Jednostki OSP z innych miejscowości. Przygotowanie całego Pikniku trwało ok. 1,5 msc. Organizatorkami były Aneta Solińska, Ewa Ochała, Renata Dziedzic, Ewelina Peszko oraz ja. Piknik Dla OSP Kobylany w dn. 28 Września powstał od razu po zakończeniu Pikniku dla Weroniki. Pisząc sprawozdanie z całego Pikniku Weroniki zwrócił się do nas Prezes OSP Kobylany Jan Mroziński o Pomoc dla nich w celu zakupu nowego samochodu dla naszej Jednostki, ponieważ brakowało im funduszy. Główna Organizatorka, czyli moja mama Aneta nie zastanawiając się od razu podjęła decyzję o następnym Pikniku, który odbył się właśnie 28 Września. Całą sytuację poparłam od razu i zaczęłyśmy działać. Mieliśmy na to miesiąc, ale to był ciężki czas, ponieważ nie mogliśmy zwracac sie już do tych samych osób co nam pomagali. Zagrali dla nas Dj Karol Hołowcki, Zespół Remedium Orkiestra Krosno oraz Natalia Zajdel. Podczas wszystkich Pikników nasza Jednostka OSP była cały czas z nami i do ostatnich chwil nam pomagała. Również OSP KSRG Dukla przyjechała i zrobiła Pokaz Ratownictwa Medycznego w trudno dostępnym terenie quad i przyczepka ratownicza. Każdy Piknik, który odbył się był bardzo udany i zebraliśmy naprawdę dużą kwotę. Organizatorki: Aneta Solińska, Ewa Ochała, Izabela Załazińska i Ja.
Fotorelacje z każdego Pikniku przeprowadziło Krosno112.
Pomysł o uszyciu maseczek powstał nietypowo, ponieważ były one potrzebne do Szpitali m. in. dla Pielęgniarek i Lekarzy, którzy ratują nam życie. Dlatego dla nich postanowiliśmy przekazać maseczki. Głównym celem jest pomoc Służbom Medycznym i Szpitala Krośnieńskiego.Widząc, że brakuje im maseczek postanowiłam napisać prośbę o materiały i gumki. Zgłosiły się Panie, które były chętne uszyć maseczki. Pierwsze materiały zostały przekazane od Pani pielęgniarki dla której były szyte, było ich 400 sztuk.
Krawcowe: Janina Baj, Krystyna Mrozińska, Zofia Wierdak, Agata Szarlińska. Następne maseczki postanowiłam z mamą rozprowadzić w inny sposób. Decyzja zapadła, że na Szpital w Krośnie 4 oddziały: Dziecięcy, Wewnętrzny, Okulistyczny, Pulmonologiczny - razem 160 sztuk, kolejne Viva Dukla - 80 sztuk, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie Podstacja Dukla - 70 sztuk.
Krawcowe: Janina Baj, Barbara Deptuch, Wanda Świątek.
Pomoc: Julia i Klaudia Deptuch oraz Ja. Kolejne Oddziały w Szpitalu w Krośnie: Wewnątrzny, Dermatologia,Ortopedia ,Gastrologia ,Kardiologia ,Chirurgia,Paliatywny ,oraz Ośrodek Zdrowia Kobylany . Szyła również Agata Szarlinska Poraj
Firmy które udzieliły pomocy: Texpol .Sp .zoo z Dłutowa, Firma: RUBBER.sc Świdnica, Fabryka Nici Amanda z Sulechowa, Producent: Gumtex z Baranów Sandomierski Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe KORDUS Paweł Krzyk
95-020 Andrespol Oraz ZAM-MET Szajter SP.J.
43-400 Cieszyn. Dziękujemy osobom prywatnym : Halina Byczyńska, Ewelina Peszko ,Barbara Deptuch , Maciej Palion ,Karolina Baj , Renata Gazda ,Marzena Sowa, Katarzyna Ginalska , Wanda Świątek, Karolina Kreżałek za materiały i gumki .
Łącznie zostało uszyte ponad 1100 i dalej są szyte.
Moim zdaniem, warto pomagać ludziom, zarówno tym najbliższym jak i obcym, ponieważ uszczęśliwiamy przez to inne osoby. Sprawia mi to również wielką przyjemność, a jeszcze bardziej cieszy mnie uśmiech innych. Zawsze staram się pomóc każdemu w miarę możliwości. Pomagam bezinteresowanie nie licząc na nagrodę, bo najpiękniejszą nagrodą jest zwykłe "dziękuję


Serdecznie dziękujemy za wywiad z Wiktorią Musiał-Druhną z Jednostki OSP Kobylany,
jednocześnie pozdrawiamy wszystkich Strażaków oraz Dziękujemy tym, którzy zawsze włączają się do pomocy.

Czytaj również