Największe nasilenie zjawiska miało miejsce w powiecie chojnickim, gdzie doszło do tragicznych zdarzeń w miejscowości Swornegacie, Zielona Huta, Suszek i Zapora.
Relacja mieszkańca Stalowej Woli, który akurat przejeżdżał Drogą Wojewódzką nr 240 na granicy województw Pomorskiego i Kujawsko- Pomorskiego. Twierdzi on, że na trasie leżało drzewo, na drzewie. Żadne drogi wyjazdowe z Chojnic nie były przejezdne. Nie było energii elektrycznej, przez to nie działały stacje benzynowe, co jeszcze bardziej utrudniało akcje ratunkową. Żeby wydostać się z zagrożonego terenu trzeba było manewrować między zawalonymi drzewami i uszkodzonymi liniami elektrycznymi. Na trasie bardzo dużo rozbitych samochodów.

.be

W wyniku burz zginęło 5 osób, w tym dwoje dzieci, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Akcja ewakuacyjna obozu trwała przez całą noc, ze względu na trudne warunki dojazdu – powalone drzewa i zablokowane drogi. Akcja ostatecznie zakończyła się ewakuacją 145 (120 dzieci) uczestników obozu. 27 dzieci trafiło do szpitali, reszta przebywa w szkole w miejscowości Nowa Cerkiew. Na miejscu dzieci objęte są opieką, w tym wsparciem psychologa. Dzieci to harcerze z województwa łódzkiego, wysłane zostały również autobusy po uczestników obozu.

nawałnica pomorskie

Straż Pożarna usuwa skutki nawałnicy. Wszystkie służby są zaangażowane. W dyspozycji pozostaje także wojsko, jednakże obecnie nie ma potrzeby ich angażowania. Trzy pozostałe ofiary śmiertelne to dwóch mężczyzn przygniecionych przez drzewa i kobieta, która zginęła w domu w wyniku zawalenia się części dachu.

nawałnica pomorskie

Od momentu powstania sytuacji zagrożenia Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Pomorskiego monitoruje sytuację w województwie. Na godz. 8.00 Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwołał kolejne posiedzenie, na którym przedstawiciele służb, straży i inspekcji przedstawiły sytuację w województwie.

nawałnica pomorskie

Uruchomiono infolinię 987 w Wojewódzkim Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Gdańsku dla rodzin osób poszkodowanych . W Województwie Łódzkim uruchomiono Infolinię dla rodzin harcerzy 42 664 10 53.

Dzięki uprzejmości Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Gdańsk zapraszamy do galerii zdjęć bezpośrednio ze zniszczonego obozu harcerskiego w Suszku.

Czytaj również