W czwartek o godzinie 22:22 strażacy zostali wezwani do pożaru oleju w kuchni, w domu jednorodzinnym w Świlczy
W budynku znajdowały się jeszcze 3 osoby. Do zdarzenia wyjeżdża zastęp GBA z OSP Świlcza w sile 5 strażaków. Po dojeździe na miejsce akcji jeden z poszkodowanych był już na zewnątrz i miał problemy z oddychaniem, dlatego został mu udzielona pierwsza pomoc w postaci podania tlenu oraz zadbano o to, aby poszkodowany nie wychłodził się.

Pożar oleju w Świlczy

W tym samym czasie strażacy w aparatach oddechowych udali się do mieszkania w poszukiwaniu kolejnych 2 osób, które zostały sprowadzone do piwnicy. Strażacy sprawdzili kuchnie, w której ogień był już zgaszony gaśnicą samochodową, natomiast początkowo poszkodowany zalał wodą palący się olej co spowodowało wybuch i zapalenie się okapu. W między czasie na miejsce dojechał zastęp z JRG Rzeszów oraz karetki pogotowia, które przejęły poszkodowanych. Strażacy pomogli wyprowadzić starsze osoby z domu prosto do karetek i otworzyli wszystkie okna w celu wietrzenia mieszkania. Do szpitala zostały zabrane 3 osoby, które w czasie pożaru znajdowały się w budynku. Mieszkanie został przekazany właścicielce wraz z zaleceniami dalszego postępowania.
Działania zostały zakończone o godzinie 23.20 i wszystkie zastępy powróciły do koszar.

Mieszkańcy tego domu mogą mówić o bardzo dużym szczęściu w tej groźnej sytuacji, ponieważ polanie wodą palącego się oleju, powoduje istną eksplozje ognia. W takich przypadkach pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia, a jego skutki mogą być tragiczne.

Strażacy przypominają jak ugasić płonący olej?
• Nie panikuj.
• Wyłącz gaz pod płonącym naczyniem (patelnią, garnkiem) – odcinasz w ten sposób źródło ciepła.
• Zamocz ręcznik w wodzie, wykręć go dokładnie, aby woda nie kapała.
• Przykryj spokojnym ruchem (od siebie do ściany) płonące naczynie.
• Poczekaj, aż garnek ostygnie i dopiero wtedy zdejmij go z kuchenki.

Czytaj również