Policjanci zatrzymali 21-latka, który działając metodą „na policjanta” usiłował wyłudzić 31 tys. zł od mieszkańca Jarosławia. Fałszywy policjant dzwonił z informacją, że córka pokrzywdzonego spowodowała wypadek. Natychmiastowe wpłacenie pieniędzy miało umożliwić jej uniknięcie odpowiedzialności karnej. Sprawca usłyszał już zarzuty, pozostaje pod policyjnym dozorem i ma zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Pod policyjnym dozorem do czasu zakończenia postępowania pozostaje 21-latek z powiatu rzeszowskiego. Ten młody mężczyzna został zatrzymany przez jarosławskich policjantów kilka dni temu podczas próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Dyżurny jarosławskiej komendy odebrał sygnał o tym zdarzeniu od starszego mieszkańca Jarosławia. To do niego zadzwonił oszust, podający się za funkcjonariusza Policji i poinformował, że jego córka spowodowała wypadek. Pod pozorem pozytywnego załatwienia sprawy oszust zażądał od mieszkańca Jarosławia kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pokrzywdzony szybko zorientował się, że ktoś próbuje go oszukać. Natychmiast skontaktował się z numerem alarmowym Policji. Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego zatrzymali 21-latka, gdy przyszedł do pokrzywdzonego odebrać gotówkę. Mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został zatrzymany. Usłyszał zarzuty usiłowania wyłudzenia pieniędzy.

Policjanci skierowali wniosek do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu o zastosowanie wolnościowych środków wobec 21-latka. Mężczyzna pozostaje pod policyjnym dozorem do czasu zakończenia postępowania i ma zakaz opuszczania kraju. Sprawcy grozi kara pozbawienia albo ograniczenia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Policjanci ponawiają swój apel do mieszkańców, osób starszych i ich rodzin o ostrożność w takich sytuacjach:

Nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznanym. Nawet jeżeli chcemy pomóc najbliższym w trudnej sytuacji, zawsze kontaktujmy się osobiście z tym osobami.
Oszuści wywierają na swoje ofiary tzw. presję czasu. Informują, żeby uniknąć odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku drogowego muszą wpłacić jak najszybciej pieniądze. Nie ufajmy takim informacjom. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym!
Pamiętajmy, że oszuści stale modyfikują swoje sposoby działania. Rozmawiajmy z seniorami, by chęć niesienia pomocy synowi, wnuczkowi zawsze była podejmowana na spokojnie i w kontakcie osobistym z tą osobą.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zaalarmujmy najpierw policjantów na nr 112 lub 997. Nigdy nie wpłacajmy pieniędzy!

Czytaj również