Policjanci ze Strzyżowa prowadzą działania chroniące bezdomnych i bezradnych przed zamarznięciem.
W związku z nadchodzącą zimą oraz bardzo chłodną jesienią, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie rozpoczęli działania polegające na ochronie osób pozbawionych dachu nad głową, których życie jest szczególnie narażone na działanie chłodu.

Już kilka godzin spędzonych na ławce, czy opuszczonym miejscu, w którym temperatura jest niemal identyczna jak na zewnątrz, może doprowadzić do zgonu. Szczególnie osoby pod wpływem alkoholu nie odczuwają rzeczywistej temperatury powietrza. Policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, które narażone są na wychłodzenie. Każdego roku policja odnotowuje kilka zgonów spowodowanych wychłodzeniem.

Jak co roku, policjanci będą sprawdzać parki, skwery, kanały ciepłownicze, działki i opuszczone budynki. Funkcjonariusze nie zdołają sprawdzić każdego miejsca, dlatego Policja apeluje, by zgłaszać do ośrodków opieki społecznej osoby bezdomne, bezradne i samotne, które szczególnie narażone są na chłód i jego często tragiczne konsekwencje.

Pamiętaj, by zadzwonić na Policję lub Straż Miejską, kiedy zauważysz bezdomnego lub śpiącego na ławce człowieka. Nie lekceważ tego. Twoje zgłoszenie może uratować mu życie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Czytaj również