Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, 27 maja w Parku Jordanowskim w Krośnie zorganizowana została impreza plenerowa dla najmłodszych.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Parku Jordanowskim w Krośnie zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie oraz Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci.

Impreza ta, co podkreśla Agnieszka Zygarowicz-Pelczar, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie, ma promować ideę rodzicielstwa zastępczego, wspierać rodzicielstwo zastępcze i zachęcać do przyjmowania dzieci, ale nie tylko.

- Chcemy również dziękować tym wszystkim rodzinom zastępczym i sympatykom rodzin i pokazać, że są ważni dla nas, że chcemy się z nimi integrować, spotykać - powiedziała Agnieszka Zygarowicz-Pelczar.

Piknik w Parku Jordanowskim w Krośnie

W powiecie krośnieńskim jest 80 rodzin zastępczych, w których przebywa 140 dzieci.

Z kolei w mieście Krośnie, jak poinformowała Iwona Wójcik-Druciak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, jest 37 rodzin zastępczych i niestety liczba ta się zmniejsza.

- Jest to nie tylko trend w Krośnie czy w powiecie krośnieńskim, ale w całej Polsce - dodała Iwona Wójcik-Druciak.

Piknik w Parku Jordanowskim w Krośnie

Powody tego mogą być różne.

- Zdarza się, że kandydatom na etapie szkolenia wydaje się, że chcą, że zdołają, po czym dochodzą sytuacje rodzinne, których nie przewidzieli wcześniej i się wycofują. Do rodzin zastępczych przychodzą dzieci z różnymi historiami, często traumatycznymi i sama troska i serce nie wystarcza. Inne predyspozycje muszą mieć ci rodzice - zaznaczyła Agnieszka Zygarowicz-Pelczar.

Piknik w Parku Jordanowskim w Krośnie

Przez kilka popołudniowych godzin podczas pikniku dzieci mogły uczestniczyć w grach i zabawach, uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, skorzystać z zajęć muzycznych i plastycznych. Do dyspozycji były dmuchańce, bańki mydlane, fotobudka, malowanie twarzy. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Dużą atrakcją była też możliwość odbycia podróży po mieście szklaną ciuchcią.


Zobacz galerię