Przy Pomniku Ofiar Katynia w Krośnie odbyły się uroczystości rocznicowe zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
W piątek 12 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Krośnie, przed siedzibą Starostwa Powiatowego odbyły się obchody upamiętniające 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Krośnieńskie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Organizatorem uroczystości był starosta krośnieński Jan Pelczar, a uroczystość uświetniła obecność żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla.

Krośnieńskie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Starosta krośnieński w trakcie przemówienia przypomniał, że sowiecka policja polityczna NKWD dokonała bestialskiej egzekucji na blisko 22 tysięcy polskich obywateli, a w kolejnych latach zwalczała prawdę o zbrodni.

- Ważne są symbole, pomniki i miejsca dla pamięci, ale najważniejsza jest pamięć historyczna przekazywana kolejnym pokoleniom. Na tej zbrodni pamięci Polaków buduje się i wzmacnia naszą wspólną nadwspólnotę narodową. Wobec niesławiącego zagrożenia ze wschodu dziś szczególnie ostro widać, że tylko silne gospodarczo, militarnie, edukacyjnie i kulturowo państwo oraz mocna wspólnota narodowa wsparta realnymi sojuszami wojskowymi może obronić nas od krwawej powtórki z historii. Dlatego z całego serca, dziękuję państwu za udział w tych uroczystościach. Wasza obecność jest wyrazem szacunku dla Tych, którzy 84 lata temu oddali życie za ojczyznę i tych, którzy 14 lat temu wybrali się w ostatnią podróż, aby oddać hołd naszym bohaterom. Jesteśmy im to winni, jest to nasz wspólny obowiązek - mówił Jan Pelczar, starosta krośnieński.

Krośnieńskie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Modlitwę w intencji pomordowanych i tragicznie zmarłych odmówił archiprezbiter krośnieński ks. prałat Jan Bielec.


Następnie odczytany został Apel Poległych, wystrzelono salwę honorową, odczytano listę ofiar katastrofy smoleńskiej, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze przed pomnikiem.

Krośnieńskie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W uroczystości wzięli udział między innym władze Powiatu Krośnieńskiego, przedstawiciele władz miasta Krosna i gmin powiatu krośnieńskiego, burmistrzowie i wójtowie elekci, przedstawiciele służb mundurowych, powiatowych jednostek organizacyjnych, organizacji kombatanckich i politycznych, szkół ponadpodstawowych.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.