194 mln zł - tyle będzie kosztowała budowa PCLA. Pierwsze prace przy ul. Wyspiańskiego rozpoczną się końcem tegorocznego lata.
- Konferencji i spotkań dotyczących budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego było wiele. Ale to dzisiejsze spotkanie jest szczególne. Podpsujemy z wykonawcą umowę i wysyłamy wyraźny sygnał do mieszkańców i do sportowców. W Rzeszowie powstanie nowy piękny obiekt, na którym sportowcy będą mogli trenować w warunkach na miarę XXI wieku - mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas środowej konferencji, która odbyła się w rzeszowskim ratuszu. - Nieco ponad 2,5 roku temu zapowiedziałem, że będę konsekwentnie zmierzał do tego, żeby zrealizować PCLA. Przeszkód po drodze było miliony, ale udało się je wszystkie rozwiązać - dodał prezydent.

Podpisy na umowie dotyczącej wbudowania nowego stadionu w Rzeszowie złożyli w środę prezydent Fijołek i Tomasz Sałata, członek zarządu firmy Mirbud SA ze Skierniewic. PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

- Ta budowa to duży wysiłek organizacyjny, także finansowy, ale w XXI wieku stadion najstarszego klubu w Polsce nie może wyglądać tak jak w tej chwili wygląda. I to rzecz fundamentalna dla naszego miasta - jeżeli mamy się stać metropolią, to musimy takie projekty realizować nawet jeśli dużo kosztują, nawet jeśli są trudne, bo robimy to dla przyszłych pokoleń. Dzisiaj już wiemy - budujemy porządny stadion, na miarę naszego miasta i oczekiwań - zaznaczył Konrad Fijołek.

Drugą funkcją nowego stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących ponad 7 tys. widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Prezydent podziękował firmie Mirbud za determinację w dążeniu do realizacji tego projektu, podkreślił że to bardzo dobry wykonawca, z dużym doświadczeniem, udowadniający, że nawet trudne realizacje wyprowadza na prostą. - Zastanawiałem się nad tym, jak to się stało, że my - jedna z największych spółek budowlanych w kraju, spółka notowana od 16 lat na Giełdzie Papierów Wartościowych, spółka mająca około 3,5 miliarda obrotu rocznego, realizująca budownictwo kubaturowe, drogowe, do dzisiaj nie zrealizowała w Rzeszowie żadnej inwestycji. Mało tego nie zrealizowała w województwie podkarpackim żadnej inwestycji. Wierzę, że dzisiejsze podpisanie umowy będzie początkiem naszego istnienia w tym regionie Polski. Realizujemy około 50 budów równolegle - 30 kubaturowych, 20 drogowych. Jestem bardzo szczęśliwy, że w końcu jesteśmy tutaj i będziemy tu realizować pierwszą inwestycję, a jestem przekonany, że nie ostatnią - zauważył Tomasz Sałata, członek zarządu firmy Mirbud SA ze Skierniewic. - Budownictwo związane ze sportem to jedna z głównych gałęzi budownictwa kubaturowego. Zrealizowaliśmy kilka stadionów w tym te większe to: stadion ŁKS w Łodzi na kilkanaście tysięcy miejsc, stadion Wisły Płock podobnej wielkości , w tym roku oddajemy stadion Odry Opole i inne. Nasze doświadczenie w realizacji tego typu obiektów jest gwarantem tego, że termin, jak i jakość prac będzie dla Rzeszowa satysfakcjonująca.

Pierwsze prace ruszą końcem tegorocznego lata. Najpierw będzie to rozbiórka istniejących obiektów, potem ruszą prace nad wzmocnieniem gruntu jak i prace fundamentowe. Zakończenie inwestycji planowane jest 31 października 2026 r. Koszt budowy PCLA to 194 mln zł. 104 mln zł będzie pochodzić z budżetu miasta Rzeszowa, 60 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, 30 mln zł to wkład z budżetu województwa podkarpackiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.