Rewolucja w szkolnych łazienkach: mydło i papier toaletowy obowiązkowe od 11 lipca.
Od 11 lipca br. uczniowie w polskich szkołach i placówkach oświatowych mogą spodziewać się znaczącej poprawy warunków higienicznych. Ministerstwo Edukacji wprowadziło nowe rozporządzenie, które zobowiązuje dyrektorów do zapewnienia w łazienkach nie tylko ciepłej i zimnej bieżącej wody, ale także podstawowych środków higieny osobistej.

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach precyzuje, że w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych muszą być dostępne:

  • Mydło do rąk

  • Ręczniki papierowe lub suszarki do rąk

  • Papier toaletowy


Zmiana ta wynika z alarmujących danych przedstawionych w "Raporcie o stanie sanitarnym kraju" za rok 2022, opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Raport ujawnił, że w porównaniu z rokiem 2021, więcej placówek oświatowych wykazywało braki w wyposażeniu toalet w podstawowe środki higieny. W 2022 roku organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydały aż 568 decyzji administracyjnych dotyczących niezapewnienia właściwego stanu sanitarno-higienicznego toalet, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z 291 decyzjami w roku poprzednim.

Ministerstwo Edukacji podkreśla, że zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych nie tylko wpływa na komfort nauki, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkół. Właściwe wyposażenie łazienek ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia liczby zakażeń i redukcji ryzyka infekcji.

Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie standardów higienicznych we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce, eliminując sytuacje, w których uczniowie byli zmuszeni do przynoszenia własnych środków higieny do szkoły.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.