Bon energetyczny to odpowiedź na rosnące ceny energii. Dowiedz się, jak otrzymać bon energetyczny i ile możesz zaoszczędzić dzięki nowemu programowi rządowemu.
Od początku lipca bieżącego roku rusza nowy program rządowy mający na celu wsparcie gospodarstw domowych w obliczu rosnących cen energii. Bon energetyczny to inicjatywa skierowana do rodzin o niższych dochodach, która ma pomóc w pokryciu kosztów rachunków za prąd i gaz.

Program obejmie około 3,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Kwalifikacja do otrzymania bonu opiera się na dwóch progach dochodowych: dla gospodarstw jednoosobowych limit wynosi 2500 zł, natomiast dla gospodarstw wieloosobowych - 1700 zł na osobę. Warto zaznaczyć, że przekroczenie progu nie dyskwalifikuje całkowicie z programu - w takim przypadku zastosowanie znajdzie zasada "złotówka za złotówkę", co oznacza, że bon energetyczny zostanie przyznany, ale w zmniejszonej kwocie.

Wysokość wsparcia jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla gospodarstw jednoosobowych przewidziano 300 zł, dla rodzin 2-3 osobowych - 400 zł, 4-5 osobowych - 500 zł, a dla rodzin liczących 6 i więcej osób - 600 zł. Dodatkowo, gospodarstwa wykorzystujące energię elektryczną jako główne źródło ogrzewania i są wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, mogą liczyć na wyższe kwoty, sięgające nawet 1200 zł dla najliczniejszych rodzin.


Wnioski o przyznanie bonu energetycznego będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku w lokalnych urzędach miast i gmin. Organy będą miały 60 dni na rozpatrzenie wniosku, a wypłaty są planowane jeszcze w tym roku oraz na początku 2025 roku.

Program bonu energetycznego jest częścią szerszych zmian w polityce energetycznej państwa. Od 1 lipca przestają obowiązywać dotychczasowe zamrożone ceny energii, co oznacza, że gospodarstwa domowe muszą przygotować się na wyższe rachunki. Nowe przepisy wprowadzają jednak maksymalną cenę gazu na poziomie 239 zł za MWh, co ma chronić konsumentów przed nadmiernymi podwyżkami.

Wprowadzenie bonu energetycznego to odpowiedź rządu na rosnące koszty życia i próba wsparcia najbardziej potrzebujących rodzin w obliczu zmian na rynku energetycznym. Eksperci podkreślają, że program może znacząco wpłynąć na budżety domowe wielu Polaków, szczególnie w kontekście nadchodzących podwyżek cen energii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.