Zatrzymano siedmiu nielegalnych imigrantów ukrywających się w transporcie owoców z Grecji
W czwartek (30.05), w godzinach popołudniowych dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie otrzymał zgłoszenie od polskiego kierowcy ciężarówki, że z naczepy jego ciężarówki słychać podejrzane odgłosy. Miejscem zatrzymania była stacja benzynowa w miejscowości Wyżne w pow. strzyżowskim.

Natychmiast na miejsce przybyli funkcjonariusze Policji, KAS oraz dwa patrole Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Okazało się, że w naczepie typu chłodnia ukryło się siedmiu mężczyzn. Od trzech dni, bez opuszczania naczepy podróżowali z Grecji tzw. szlakiem bałkańskim. Transport owoców miał trafić na Litwę.

W trakcie czynności prowadzonych przez Straż Graniczną cudzoziemcy: 4 obywateli Afganistanu, 2 Irańczyków i Pakistańczyk w wieku od 19 do 39 lat przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy. Eskapadę rozpoczęli w Grecji, gdzie jak powiedzieli zapłacili przemytnikom po 2 tys. euro każdy. Następnie trasa wiodła przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację do Polski. Przez okres 3 dni nie opuszczali naczepy. W trakcie podróży żywili się zakupionym w Grecji suchym prowiantem oraz arbuzami. Byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, który nie stwierdził uszczerbku na ich zdrowiu.

W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że obywatele Afganistanu i jeden z Irańczyków złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Grecji, natomiast pozostali (drugi Irańczyk i ob. Pakistanu) nie posiadali żadnych dokumentów.

Cudzoziemcy dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat.

Obywatele Afganistanu oraz Irańczyk na podstawie tzw. procedury dublińskiej zostaną przekazani do Grecji, natomiast dwaj cudzoziemcy bez dokumentów – w ramach readmisji uproszczonej - trafią do służb granicznych na Słowacji.

Do podobnego zdarzenia doszło tydzień wcześniej. Wówczas, na tym samym parkingu w transporcie opon z Serbii ujawniono 3 obywateli Afganistanu.

Aktualne zatrzymanie jest szóstym tego typu odnotowanym w rejonie odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG (od początku 2019 roku). Łącznie, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 18 imigrantów ukrywając się w naczepach ciężarówek. Dominują ob. Afganistanu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.