PODSUMOWANIE POLSKO-SŁOWACKICH PATROLI POLICYJNYCH W 2019 ROKU
W Polsko - Słowackim Centrum Współpracy Służb Policyjnych, Granicznych i Celnych w Barwinku odbyło się podsumowanie wspólnych patroli policyjnych na terenach przygranicznych w 2019 roku. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Zasady organizowania i realizowania wspólnych patroli polsko-słowackich reguluje Porozumienie Wykonawcze między Komendantem Głównym Policji Rzeczpospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Straży Granicznej Rzeczpospolitej Polskiej, a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej z dnia 31 lipca 2009 r. o wspólnych patrolach.

W piątkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Prešovie, jak również Komendant Miejski Policji w Krośnie, Komendanci Powiatowi Policji w Sanoku, Jaśle, Lesku i Ustrzykach Dolnych, a także Komendanci Powiatowi Policji Republiki Słowackiej ze Svidnika, Bardejova i Humennégo.

Przedsięwzięcie koordynował mł. insp. Piotr Kluz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który przedstawił zgromadzonym cel i zasadność kontynuowania współpracy na terenach przygranicznych w formie wspólnych patroli.

W trakcie spotkania omówione zostały istotne kwestie dotyczące zrealizowanych w 2019 roku wspólnych patroli policyjnych oraz zaproponowano kilka nowych rozwiązań dotyczących planowania i organizacji wspomnianych patroli w 2020 roku, jednocześnie przedstawione zostały propozycje ewentualnych zmian, merytorycznych uwag oraz opinii, co do kształtu i częstotliwości polsko-słowackich patroli policyjnych.

Funkcjonariusze Policji realizując wspólne międzynarodowe patrole na terenach przygranicznych w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pełnienia służby. Wspólne działania są również znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami Republiki Słowackiej i Rzeczypospolitej Polskiej.

Patrole polsko-słowackie Policji w znacznym stopniu przyczyniają się do eliminacji najbardziej uciążliwych przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na poczucie ich bezpieczeństwa.

Planowanie międzynarodowych policyjnych działań ma ogromne znaczenie podczas różnego rodzaju imprez kulturalno-społecznych, sportowych, rekreacyjnych, targów, wystaw, koncertów oraz festynów, które mają miejsce na terenach przygranicznych. Uczestnicy przedmiotowych wydarzeń mają poczucie bezpieczeństwa widząc przedstawicieli Policji własnego kraju, zarówno po stronie Polskiej jak i Słowackiej.

Podsumowując spotkanie, wszyscy jego uczestnicy oświadczyli jednogłośnie, iż współpraca dotycząca realizowania polsko-słowackich patroli Policyjnych na terenach przygranicznych, odbywa się w sposób wzorowy. Należy dołożyć wszelkich starań, aby kontynuować to międzynarodowe przedsięwzięcie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.