Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty za pośrednictwem PUE ZUS.
Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do wsparcia. - Będą oni mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce - informuje Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS wnioskujący powinien mieć ze sobą:
 • paszport - swój i dziecka - lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę (jeśli go mają)

 • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL - swój i dziecka

 • numer swojego rachunku bankowego w Polsce

 • swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

 • orzeczenie polskiego sądu, jeśli jesteś opiekunem tymczasowym

 • dokument potwierdzający, że sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli masz taką sytuację

 • dokument potwierdzający legalność Twojego pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce,
  jeśli przybyłeś do Polski przed 24 lutego 2022 r.


 • - W naszych placówkach od poniedziałku będziemy służyć wsparciem dla osób chcących złożyć wniosek, ponadto w najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". W sobotę i niedzielę w różnych miejscach na Podkarpaciu placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy Zakładu pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie - dodaje rzecznik.

  Wykaz otwartych w weekend placówek ZUS w województwie podkarpackim:

  sobota 26-03-2022 r. godz. 09:00 - 15:00
  Brzozów - ul. Witosa 11
  Mielec - ul. Sikorskiego 4
  Dębica - ul. Piłsudskiego 15
  Przemyśl - ul. Brodzińskiego 6
  Jasło - ul. Rynek 18 B
  Rzeszów - al. Piłsudskiego 12
  Krosno - ul. Bieszczadzka 5
  Sanok - ul. Konarskiego 20
  Leżajsk - ul. Mickiewicza 24
  Stalowa Wola - ul. Popiełuszki 8

  niedziela 27-03-2022 r. godz. 09:00 - 15:00
  Brzozów - ul. Witosa 11
  Krosno - ul. Bieszczadzka 5
  Dębica - ul. Piłsudskiego 15
  Rzeszów - al. Piłsudskiego 12
  Jasło - ul. Rynek 18 B
  Sanok - ul. Konarskiego 20

  W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

  Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

  Więcej informacji o wsparciu finansowym dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko uzyskać można w placówkach ZUSu oraz na stronie internetowej Zakładu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.