Tarnobrzescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzili działania "Bezpieczny Przejazd".
W ostatnim czasie na terenie powiatu tarnobrzeskiego doszło do dwóch tragicznych w skutkach wypadków na przejazdach kolejowych:
- 12 kwietnia br. w Tarnobrzegu - osiedle Sobów, kierujący seatem wjechał przed nadjeżdżający pociąg techniczny. 19-letni pasażer auta osobowego w poważnym stanie został przetransportowany do szpitala w Rzeszowie. Niestety jego życia nie udało się uratować.
- w Poniedziałek Wielkanocny, na przejeździe kolejowym bez zapór, w Jadachach, osobowe audi zderzyło się z szynobusem relacji Rzeszów - Stalowa Wola. W wypadku zginęło małżeństwo, 32-letnia kobieta i 33-letni mężczyzna, którzy jechali tym samochodem.

W środę (20 kwietnia), policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzili kontrole w rejonie przejazdów kolejowych. Jedym z nich był przejazd kolejowy w Jadachach w gminie Nowa Dęba. Celem działań było utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych.

W trakcie kontroli mundurowi prowadzili rozmowy instruktażowe z kierującymi pojazdami, a także z pieszymi, dotyczące zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów i znaków drogowych.

Podczas wczorajszej akcji, policjanci skontrolowali 30 kierowców. 5 z nich, za złamanie obowiązujących przepisów w rejonie przejazdów kolejowych, zostało ukaranych mandatami karnymi.
Policjanci i funkcjonariusze SOK będą prowadzić kolejne akcje, w których kontrolowane będą przejazdy, a także "dzikie przejścia", w których najczęściej dochodzi do zdarzeń.

policyjne kontrole

Główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter