Cztery zabiegi cholangioskopii SpyGlass wykonali lekarze Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). Jest to nowatorski, nieoperacyjny zabieg endoskopowy, który polega na wprowadzeniu specjalnego jednorazowego endoskopu bezpośrednio do dróg żółciowych.
Cholangioskopia SpyGlass polega na wprowadzeniu przez kanał endoskopu, który znajduje się w dwunastnicy specjalnego jednorazowego endoskopu bezpośrednio do dróg żółciowych (cholangioskopu). Dodatkowo cholagioskop można wyposażyć
w sondę oraz generator wytwarzający fale elektrohydrauliczne, które kruszą kamienie zalegające w drogach żółciowych. Po rozfragmentowaniu złogów zostają one usunięte. Cholangioskopia SpyGlass umożliwia także pozyskanie biopsji ze zwężeń dróg żółciowych pod bezpośrednią kontrolą endsokopii i określenie stopnia zaawansowania nowotworów dróg żółciowych bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów.

Zabieg Cholangioskopia SpyGlass w Rzeszowie

- Cholangioskopia SpyGlass, to obecnie najbardziej powszechna metoda przy użyciu której możemy obejrzeć miejsce zwężenia bezpośrednio i w przypadku kamicy skruszyć duże złogi, których nie da się skruszyć innymi metodami - mówi dr n. med. Łukasz Krupa, Kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej KSW. - Badanie nie należy do łatwych, ale w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, wykonujemy około tysiąca zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) rocznie, więc mamy bardzo bogate doświadczenie jeśli chodzi o ekspertyzę w zakresie chorób dróg żółciowych i trzustki.

SpyGlass jest, jednorazowym endoskopem (cholangioskopem), służącym do eksploracji dróg żółciowych w trakcie wykonywania zabiegu ECPW. Pozwala on zagiąć końcówki robocze o 180º, dzięki czemu można dotrzeć do wszystkich rozgałęzień drzewa żółciowego o średnicy co najmniej 3 mm. Dzięki obrazowaniu wysokiej rozdzielczości widoczne są nawet niewielkie zmiany w śluzówce przewodów żółciowych oraz drobne złogi.

Zabieg Cholangioskopia SpyGlass w Rzeszowie

- Jest to małoinwazyjna i bardzo precyzyjna metoda, co ma ogromne znaczenie w diagnostyce nowotworów - tłumaczy dr n. med. Robert Staroń, Kierownik Kliniki Gastroenterologii KSW. - To czego czasem nie widać w innych badaniach obrazowych można zobaczyć z bliska i od środka. Dzięki temu możemy pobrać wycinki, materiał przekazać do badania histopatologicznego i spersonalizować metodę leczenia onkologicznego do konkretnego pacjenta.

Zabieg Cholangioskopii SpyGlass, refundowany jest przez NFZ tylko w pojedynczych i szczegółowo uzasadnionych przypadkach. Jest to kolejne już rozszerzenie tego co na co dzień wykonują lekarze w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW, w której rocznie leczy się około 3 tysięcy pacjentów z chorobami trzustki, wątroby, jelit i dróg żółciowych. Większość korzysta właśnie z nowoczesnych, mało inwazyjnych metod leczenia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.