Wysokie temperatury cieszą osoby korzystające z uroków lata, jednak mogą także prowadzić do poważnego niebezpieczeństwa, na które szczególnie narożne są dzieci zmotoryzowanych rodziców, którzy pozostawili je na przysłowiową „chwilkę” w swoim pojeździe. Taka sytuacja może zakończyć się tragicznie dla najmłodszych, jak również dla zwierząt, osób starszych i niepełnosprawnych, które także przebywają w rozgrzanym samochodzie.
Lato to czas, w którym najczęściej dochodzi do sytuacji związanych z narażeniem, zazwyczaj najmłodszych dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia oraz życia, w związku z pozostawieniem ich w nagrzanych samochodach. Rodzice często pozostawiają swoje dzieci na krótką chwilę, aby wyjść np. do sklepu, a tymczasem już 15-minutowy pobyt w rozgrzanym samochodzie może zakończyć się tragicznie. Mały pasażer już po krótkim czasie przebywania w zbyt wysokiej temperaturze zaczyna odczuwać tego skutki. Do podobnej sytuacji może również dojść w przypadku podróży nieklimatyzowanym pojazdem, dlatego też należy zadbać o częste przerwy, podawanie chłodnych napojów i ciągłą obserwację czy dziecko czuje się dobrze.

Każdy, kto zauważy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, powinien zareagować dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby, a także podjąć czynności zmierzające do udzielenia pomocy dziecku m.in. poprzez:

ustaleniu opiekuna dziecka i poinformowania go o zaistniałej sytuacji,
gdy nie ma właściciela pojazdu w pobliżu wydostańmy dziecko z samochodu,
jeśli dziecko po wyciągnięciu jest świadome, umieśćmy je w chłodnym, zacienionym miejscu, podając mu jednocześnie chłodne płyny,
jeśli dziecko po wyciągnięciu jest nieprzytomne, nie oddycha - należy udzielić mu pomocy i wezwać na miejsce służby medyczne.
Pamiętajmy! W przypadku pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie, gdy zagraża to ich życiu, funkcjonariusze oraz osoby postronne mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, nie odpowiemy za uszkodzenie mienia, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.