Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie zorganizowała doskonalenia zawodowe w formie warsztatów z zakresu ratownictwa wodnego i ratownictwa chemiczno-ekologicznego na poziomie specjalistycznym. Szkolenia odbyły się w dniach 21-23 czerwca br.
W warsztatach udział brały specjalistyczna grupy ratownictwa wodno-nurkowego: "TARNOBRZEG", "SANOK" i "PRZEMYŚL" oraz specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego: "Leżajsk" i "Rzeszów 2".

Celem warsztatów było przygotowanie strażaków z SGRW-N do nurkowania w zestawach przewodowych przeznaczonych do pracy w wodach zanieczyszczonych i skażonych. Dodatkowym elementem szkolenia była współpraca z SGRChem w zakresie ograniczania rozlewów olejowych na wodach oraz prowadzenia dekontaminacji nurka przy wykorzystaniu samochodu SCRChem DECON.

Strażacy nurkowie zapoznali się ze sprzętem przeznaczonym do nurkowania w wodach skażonych oraz sprzętem przeznaczonym do, niezbędnej podczas pracy w zanieczyszczonych zbiornikach, dekontaminacji.

W warsztatach uczestniczyli strażacy-nurkowie z SGRW-N woj. podkarpackiego i ratownicy chemicy wchodzący w skład SGRChem.W czasie trzech cykli zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzonych w JRG Nr 3 KM PSP w Rzeszowie oraz na rzece Wisłok, nurkowie przygotowywali się do wykonywania zadań w zakresie prac podwodnych:

Nurkowanie treningowe w zestawach do nurkowania przewodowych przeznaczonych do pracy w wodach zanieczyszczonych i skażonych.
Współpraca z grupą chemiczną w zakresie prowadzenia dekontaminacji nurków.
Dodatkowym elementem warsztatów były działania grupy chemicznej w zakresie :

Dekontaminacja nurków z wykorzystaniem samochodu SCRChem DECON.
Ograniczanie rozlewów olejowych na rzekach z wykorzystaniem zapór do ograniczania rozlewów substancji ropopochodnych.
Podczas zajęć wykonano dokumentację fotograficzną, która posłużyła do analizy działań podwodnych i wniosków na przyszłość w zakresie prowadzonych wspólnie działań.

Tego typu warsztaty podnoszą poziom wyszkolenia grup specjalistycznych w zakresie prowadzonych wspólnie działań. Pozwalają również utrzymać wysoki poziom wyszkolenia ratowników prowadzących działania specjalistyczne pod wodą i w zakresie rat. chemiczno-ekologicznego.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego/KW PSPw Rzeszowie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.