W związku z akcją „Bezpieczne Wakacje” strażacy Państwowej Straży Pożarnej wydali 2256 opinii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w obiektach przeznaczonych do wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym 370 opinii dotyczy organizacji obozów harcerskich w okresie letnim.
Na terenie obozów pod namiotami zostały przeprowadzone czynności kontrolno-rozpoznawcze mające na celu rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz sprawdzono sposób wdrażania zasad bezpieczeństwa.

Na terenie obozowisk zostały wyznaczone drogi ewakuacyjne, miejsce zbiórki do ewakuacji oraz bezpieczne miejsce pobytu na wypadek zagrożenia. Kadra obozowiska posiada łączność radiową lub telefoniczną z dyżurnymi Stanowisk Kierowania Komendanta Powiatowego lub Miejskiego PSP dzięki czemu możliwy jest szybki kontakt z organizatorami obozu w wypadku wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Obecnie na terenie kraju funkcjonuje 336 obozowisk pod namiotami, w których wypoczywa 20020 dzieci i młodzieży. Obozowiska zlokalizowane są m. in. na terenie województw warmińsko-mazurskiego 62, pomorskiego 56, zachodniopomorskiego 32, śląskiego 31, wielkopolskiego 23 oraz łódzkiego 22.

Wzmocnienie bezpieczeństwa na terenie obozów pod namiotami

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wykonują czynności kontrolne m. in. w związku z podpisanym przez komendanta głównego PSP, komendanta głównego Policji, dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz organizacjami harcerskimi "Protokołem uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami" z 19 czerwca 2019 roku.

W dokumencie uzgodnione zostały zasady i procedury postępowania, które będą stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami wewnętrznymi poszczególnych sygnatariuszy protokołu. Obejmują one etap przygotowania do obozowej akcji letniej, czas trwania obozu, a także sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Nakładają konkretne obowiązki na komendę obozu harcerskiego, Państwową Straż Pożarną i Policję.

W dokumencie opracowano wytyczne w zakresie organizacji wędrownych obozów harcerskich, a w szczególności informowanie służb przez kierownictwo obozu o miejscu wyruszenia, trasie obozu oraz przedziałach czasowych wyznaczonej do przebycia trasy. Ma to na celu zwiększenie świadomości o miejscu przebywania dzieci i młodzieży jak również skrócenie czasu dotarcia służb do obozu w razie wystąpienia zagrożenia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.