Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 39 osobom działającym w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, które handlowały lekami z pseudoefedryną. Leki były dostarczane do laboratoriów na Ukrainie, Słowacji i w Czechach, gdzie produkowano metaamfetaminę. Nielegalne laboratoria zlikwidowali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG i policjanci CBŚP.
Głośna sprawa z 2017 roku rozpracowana przy dużym udziale śledczych z Bieszczadzkiego Oddziału SG ma swój finał w sądzie. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko 39 osobom zaangażowanym w nielegalny proceder na międzynarodową skalę, w tym 3 z nich o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Współpraca służb z Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech oraz Europolu pozwoliła na zebranie materiału dowodowego w sprawie, która miała swoją genezę na Podkarpaciu. Dwoma zorganizowanymi grupami przestępczymi kierowali właściciele podkarpackich aptek.

Wielomiesięczna współpraca wykazała, że proceder przestępczy rozpoczynał się w Przemyślu, gdzie z aptek i punktów aptecznych leki zawierające w składzie pseudoefedrynę wyprowadzano, tworząc fikcyjne dowody ich sprzedaży. Paragon wskazywał na sprzedaż jednego opakowania leku jednej osobie, a w rzeczywistości leki w hurtowych ilościach nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań odbierane były przez "kurierów". Sprzedawane poza rynkiem aptecznym tabletki blistrowano tzn. oddzielano je od opakowań i dostarczano do kilku laboratoriów wytwarzających amfetaminę na terenie Czech, Słowacji i na Ukrainie.

Pierwsze realizacje przeprowadzone we wrześniu 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego doprowadziły do zatrzymania 23 osób w tym właścicieli aptek. Wobec 19 z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w trakcie przeszukań zabezpieczyli wówczas ponad 200 tysięcy opakowań leków oraz ok.100 kilogramów wyblistrowanych tabletek zawierających pseudoefedrynę.

Zakrojona na szeroką skalę operacja z udziałem służb czeskich, słowackich i ukraińskich wspierana przez Europol, doprowadziła do zlikwidowania przez śledczych dwóch wytwórni metaamfetaminy i plantacji marihuany w Czechach i zatrzymania tam kolejnych 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu oraz wytwarzanie środków odurzających.

Z kolei na terenie Słowacji zatrzymano 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót prekursorami oraz narkotykami. Podczas tej realizacji słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metaamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

Kolejne działania podjęte na terenie Ukrainy doprowadziły do zlikwidowania trzeciego laboratorium metaamfetaminy oraz zatrzymania uczestniczących w procederze 6 osób.

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie o łącznej wartości 13,5 mln złotych.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.