Już po raz trzeci żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w jednych z najtrudniejszych międzynarodowych zawodów rozpoznawczych pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2022" na terytorium Republiki Estońskiej.
Niezwykle elitarne międzynarodowe zawody rozpoznawcze pk. "Admiral Pitka Recon Challenge 2022" organizowane są od 9 lat dla zespołów rozpoznawczych wystawionych przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W tym roku żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług" rywalizowali z zespołami z 12 krajów w rejonie Lääne-Virumaa w Estonii.

Zawody rozpoznawcze pk. "Admiral Pitka Recon Challenge 2022" trwały cztery doby. Podczas współzawodnictwa zawodnicy zmierzyli się z kilkunastoma punktami kontrolnymi gdzie wykonywali zadania taktyczne, strzeleckie i sprawnościowe. Pokonując pieszo około 180 kilometrów w terenie kontrolowanym przez przeciwnika, wykonywali zadania m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy na polu walki czy pokonywania toru przeszkód. Wyznaczona trasa wiodła przez tereny bagniste, dodatkowo wymagający przeciwnik oraz wysoka temperatura nie ułatwiały sytuacji. Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności ich wykonania. Były one również ograniczone limitem czasowym.

Zespół żołnierzy reprezentujących 3 Podkarpacką Brygadę OT miał najwyższe notowania podczas konkurencji odbywającej się w nocy - strzelania z karabinka. Żołnierze z 3.PBOT po raz kolejny sprostali wymaganiom i dotarli do mety jako szesnasty zespół z dwudziestu sześciu biorących udział. Pierwsze dziesięć pozycji zdominowały drużyny z Estonii, które wykorzystały atut gospodarza, m.in. znały swój rodzimy teren. Pierwsze miejsce zdobyli żołnierze z EDL District of Jõgeva (EST). W pierwszej dziesiątce uplasowali się Francja (6. miejsce), Holandia (7. miejsce), oraz Bośnia i Hercegowina (10. miejsce) Za Polską ekipą znaleźli się przedstawiciele innych armii NATO, m.in. z Danii, USA czy Włoch. Uczestnictwo w tym międzynarodowym wyzwaniu pokazało profesjonalizm podkarpackich terytorialsów i fachowe umiejętności wojskowe.

- Okazało się, że przygotowania i tysiące godzin ćwiczeń nie poszły na marne. Udowodniliśmy, że jesteśmy zgraną ekipą rozumiejącą się bez słów. I niezależnie od ilości ukończonych zawodów "Admiral Pitka Recon Challenge", emocje są potężne. Radość i satysfakcja z udziału w wyróżniających się międzynarodowych zawodach pozostaje w pamięci każdego żołnierza na bardzo długo - powiedział po zawodach jeden z uczestników reprezentujących 3.PBOT, ppor. Łukasz Groch.

Żołnierze 3 PBOT rywalizowali w Estonii

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT reprezentujący WOT zostali wyłonieni w wyniku selekcji przeprowadzonej na początku roku. Podczas kwalifikacji przeprowadzany był sprawdzian sprawności fizycznej, rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim jak również 60 kilometrowy marsz na orientację. W dalszej części przygotowań pokonanie półmaratonu. Łączny czas przygotowań zespołu żołnierzy z 3.PBOT trwał 8 miesięcy.

- Wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe, ćwiczenia z innymi wojskami czy też zawody z żołnierzami z państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego pozwalają na doskonalenie umiejętności a także podnoszenia poziomu interoperacyjności (zdolności do współdziałania z żołnierzami innych państw). Takie zawody to nie tylko okazja do rywalizacji, ale także wymiany doświadczeń. Udział w zawodach brali najlepsi z najlepszych żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pokazali postawę godną naśladowania, a dzięki zdobytej wiedzy będą je rozpowszechniać szkoląc pozostałych terytorialsów z Podkarpacia na najwyższym poziomie - podsumował powrót z zawodów swoich żołnierzy - płk Michał Małyska, dowódca 3.PBOT.

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy Dowódca WOT wyznaczył brygadę z Podkarpacia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.