W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się promocja banknotu kolekcjonerskiego ”Ochrona Polskiej Granicy Wschodniej”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Okręgowe.

Prezentacji dokonał dyrektor oddziału rzeszowskiego NBP Jerzy Guniewski, który podkreślił, że banknot o nominale 20 zł "Ochrona polskiej granicy wschodniej" został wyemitowany w uznaniu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego, strzegących polskich granic i polskiej niezależności, w uznaniu za poświęcenie i okazaną odwagę.

Na przedniej stronie banknotu zostały zaprezentowane sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego, a także fragment mapy Polski. Strona odwrotna przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych oraz banknotów kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci, oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

- Nie sposób nie wyrażać wdzięczności polskim służbom, które stoją na straży granic Rzeczpospolitej. Szczególne miejsce zajmuje Straż Graniczna jako formacja wiodąca w tym zakresie, dlatego składam podziękowania na ręce Komendanta BiOSG i wszystkich obecnych przedstawicieli różnych innych formacji, którzy są świadomi tego, że podejmując decyzję o wstąpieniu do służby, muszą mierzyć się z wyzwaniami, które czasem przynosi historia - powiedziała uczestnicząca w spotkaniu wojewoda Ewa Leniart.

Inicjatywie towarzyszyła konferencja, której tematem przewodnim była granica wschodnia RP, jej ochrona w czasie pokoju i obrona we wrześniu 1939 r.

W gronie prelegentów znaleźli się dr Jacek Magdoń(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) - Z "księgi chwały" strzelców podhalańskich - Owrucz 1920; Joanna Halat (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) - U polskich bram. Początki i funkcjonowanie Korpusu Ochrony Pogranicza 1924-1939; dr Jerzy Majka(Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy) - Działania jednostek KOP-u w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Front niemiecki; Rafał Kocoł (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) - Tynne 1939 - Polskie Termopile. Żołnierze KOP-u w walce z sowietami; Dariusz Dziopak(Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) - Twórcy polskich banknotów

Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę pt. "Na granicy wschodniej II RP".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.