Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, w ramach doskonalenia zawodowego, zorganizowało 8-9 oraz 15-16 września warsztaty kryminalistyczne.
Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu odbyły się, organizowane przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie, warsztaty kryminalistyczne. Wzięli w nich udział technicy kryminalistyki oraz policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych podkarpackiego garnizonu Policji.

W części teoretycznej uczestnicy szkolenia zapoznali się szczegółowo z charakterystyką śladów stanowiących przedmiot badań w ramach specjalności kryminalistycznych z zakresu pisma ręcznego, jak również technicznych badań dokumentów. Biegły badań informatycznych przedstawił procedury zabezpieczania cyfrowych nośników danych, natomiast biegli z zakresu badań wypadków drogowych oraz badań traseologicznych omówili i zaprezentowali problematykę fotografii, jako formy zabezpieczenia śladów.

Kolejno, w ramach zajęć praktycznych, technicy kryminalistyki i policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych musieli zmierzyć się z zadaniami, zaprojektowanymi dla nich przez biegłych na trzech symulowanych miejscach zdarzeń oraz dwóch stanowiskach przeznaczonych do fotografowania miejsc i przedmiotów. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie oględzin miejsca ujawnienia zwłok NN osoby, miejsca kradzieży z włamaniem, czy oględzin osoby pokrzywdzonej przestępstwem związanym z przemocą seksualną. Mogli również zabezpieczyć ślady związane z użyciem broni palnej oraz samej broni palnej, czy też pobrać materiał porównawczy od osoby, w postaci wymazu ze śluzówki policzków oraz odbitek linii papilarnych palców i dłoni. Do dyspozycji zespołów pozostawali biegli odpowiednich specjalności kryminalistycznych, którzy nadzorowali w szczególności proces zabezpieczania śladów oraz sporządzania dokumentacji technicznej i procesowej.

Funkcjonariusze doskonalili umiejętności pracy w grupie, koordynowanie działań zespołu przez lidera, jak też zachowania zasad BHP. Szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu samego miejsca zdarzenia, poprzez wydzielenie i odizolowanie obszaru oględzin, ochronę przed nieautoryzowanym wejściem osoby nieuprawnionej oraz przeciwdziałanie ewentualnej kontaminacji poprzez stosowanie środków ochrony osobistej (PPE - personal protective equipment).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.