Klinika Hematologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1) uzyskała pozwolenia Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej i szpiku. Pozwolenia Ministra Zdrowia przyznawane są na 5 lat.
Zgody dotyczą pobierania od żywego dawcy oraz przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych zarówno w układzie autologicznym (dawcą dla siebie jest sam Pacjent), jak i allogenicznym (dawcą jest inny człowiek - może to być albo osoba spokrewniona z Pacjentem, albo niespokrewniona). Dodatkowe zgody dotyczą szeregu czynności przeprowadzanych w Banku Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1: gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i szpiku.

W praktyce oznacza to możliwość leczenia chorych na nowotwory hematologiczne za pomocą przeszczepień komórek macierzystych.

- Pomimo zgód wydanych przez Ministra Zdrowia, w chwili obecnej jest to możliwość w znacznej mierze teoretyczna - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz, Kierownik Kliniki Hematologii KSW1.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

- Z powodu niedoboru łóżek hematologicznych w województwie podkarpackim, łóżka przeszczepowe Pododdziału Transplantacji Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1, są wykorzystywane do prowadzenia intensywnego leczenia chemioterapeutycznego, przede wszystkim u chorych z ostrymi białaczkami, a kolejni zapisani chorzy czekają w kolejce na przyjęcie do leczenia hematoonkologicznego. Jak się wydaje, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby dostępnych łóżek hematologicznych w województwie - dodaje prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz.

Od października 2020 roku, Klinika Hematologii KSW1 funkcjonuje w nowym, supernowoczesnym budynku. Liczy 29 łóżek i 8 stanowisk do udzielania świadczeń w trybie hospitalizacji dziennej. Na dzień dzisiejszy wszystkie łóżka są zajęte.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.