W historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpoczęły się ujęcia do filmu "Loret – leśnik z charakterem". Kim był Adam Loret?
Film "Loret - leśnik z charakterem" to fabularyzowana opowieść o pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych, wizjonerze i znakomitym organizatorze firmy, która na nakreślonych przez Loreta zasadach trwa do dziś.

- Film przybliży historię Adama Loreta, leśnika urodzonego w Jaśle, który uważany jest za członka "Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej". Ciesząc się wielkim zaufaniem marszałka Piłsudskiego, zunifikował on polskie leśnictwo po okresie rozbiorów i nadał mu impet rozwojowy, który okazał się jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej - opowiada dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

We wrześniu 1939 roku Loret, aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci.

- Pierwsze sceny filmu pokazują młodzieńczy okres w życiu przyszłego dyrektora naczelnego, perypetie sercowe i dojrzewanie do decyzji o studiach leśnych we Lwowie. Mocno wybrzmi motyw walki Loreta z rabunkową działalnością prywatnej angielskiej firmy Century, która dewastuje Puszczę Białowieską. Loret naraża się w ten sposób prezesowi NIK. Będą też motywy kolejowe i drastyczne sceny z przesłuchania przez NKWD, w roli statystów na planie pojawią się również współcześni leśnicy - ujawnia Bogdan Miszczak, producent filmu, właściciel TV Obiektyw.

Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka. Matkę młodego Loreta gra Dagny Mikoś, ojca Mateusz Mikoś, zaś w rolę samego dyrektora Loreta wcieli się Lesław Żurek, a jego żony Katarzyna Misiewicz. Na planie pojawią się również inni znani aktorzy, jak Mariusz Bonaszewski w roli Piłsudskiego, Marcin Kwaśny zagra Prezesa NIK, a Maciej Słota wcieli się w postać Jana Miklaszewskiego. Prezydenta Mościckiego ma zagrać Andrzej Zieliński. Oprócz tego wystąpią aktorzy z Teatru im. Wandy Siemaszkowej: Joanna Baran-Marczydło i Mateusz Marczydło.

Głównym partnerem filmu są Lasy Państwowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.