Kombornia w gminie Korczyna zajęła trzecie miejsce w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2022”. Podsumowanie odbyło się dzisiaj w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.
"Smart villages" i ich rola, jaką będą odgrywać w Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie 2023-2027 - to tematyka konferencji, która odbyła się w piątek (25 listopada) w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

Konferencja była także okazją do ogłoszenia laureatów konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2022". Jest on realizowany w naszym województwie od 2012 roku, w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi. W tym roku do konkursu zgłosiło się 18 sołectw z terenu Podkarpacia. Są to miejscowości, zarówno będące siedzibami gmin, jak też mniejsze sołectwa, zaangażowane w dbałość o swoje otoczenie i integrację społeczną.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Haczów w powiecie brzozowskim, drugie miejsce przypadło miejscowości Zgłobień w gminie Boguchwała, natomiast trzecie miejsce zdobyła Kombornia położona w gminie Korczyna. Wyróżnienia otrzymały natomiast miejscowości: Rakszawa, Horyniec-Zdrój, Jaślany, Bieliny, Jegiełła, Góra Motyczna i Ostrów. W tym roku przyznano również szczególną nagrodę Rakszawie, która zwyciężyła w głosowaniu internetowym.

Wicemarszałek Piotr Pilch nawiązał do dziesięcioletniego doświadczenia samorządu województwa w zakresie realizacji Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi.

- Odnowa wsi stanowi cenną i skuteczną metodę rozwoju obszarów wiejskich, akcentując potrzebę budowania potencjału ludzkiego i organizacyjnego, służącego do określania i realizacji przez mieszkańców strategii rozwoju wsi, a w konsekwencji umożliwiającego uzyskanie zdolności do oddolnego zarządzania rozwojem lokalnym. W okresie ostatniego dziesięciolecia udzielone dotacje przekroczyły kwotę siedmiu milionów złotych. Jest to szczególny program, który zarząd województwa konsekwentnie wdraża. Dzięki niemu mieszkańcy podkarpackich sołectw mogą realizować swoje niezbędne oddolne inicjatywy - mówił wicemarszałek.

Dożynki gminy Korczyna w Komborni
Uczestnicy konferencji mogli również wziąć udział w wykładach na temat założeń koncepcji "smart villages" w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 oraz na temat dobrych praktyk stosowanych w tej dziedzinie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.