W Brzozowie, Jaśle, Rzeszowie, Krośnie i Rudnej Małej będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego. Program rusza 12 grudnia.
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.

Kto może przystąpić do programu:


  • osoby w wieku od 50 do 65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego,

  • osoby, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Kwalifikacja do badania odbywać się będzie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.

Kolonoskopia jest precyzyjnym badaniem i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Otrzymanie preparatu oraz szczegóły dotyczące przygotowania do badania uzgadniane są na wizycie kwalifikującej w placówce leczniczej.

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;

  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;

  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;

  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.


W województwie podkarpackim program rozpoczyna się od 12 grudnia 2022 r. Aktualna lista placówek pod adresem: www.nfz-rzeszow.pl

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter