Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym. Tak nowocześnie został wyposażony nowy budynek Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) ProtoLab w Rzeszowie. W uroczystej inauguracji działalności obiektu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- PCI ProtoLab w Rzeszowie integruje naukę z biznesem w zakresie badań, rozwoju i innowacji. To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie interdyscyplinarne zespoły studenckie i uczniowskie będą mogły realizować swoje innowacyjne pomysły. W tej nowoczesnej przestrzeni młodzi ludzie będą mogli tworzyć prototypy, nagrywać profesjonalne filmy i zdobywać nowe umiejętności podczas rozmaitych szkoleń - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu dodała, że w powstawaniu tego typu obiektów dużą rolę odgrywają fundusze unijne. Projekt budowy budynku ProtoLab został dofinansowany z regionalnego programu województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wiceminister nadmieniła, że inwestycja wpisuje się w proces wspierania i rozwijania Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego.

- Dzięki możliwościom, jakie oferuje to miejsce - pomysły młodych ludzi mają szansę stać się potencjałem rynkowym w wiodących w regionie branżach - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Do dyspozycji studentów i uczniów w PCI ProtoLab oddanych zostało łącznie sześć nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W pracowni szybkiego prototypowania użytkownicy będą mogli korzystać z profesjonalnych ploterów i drukarek 3D, aby tworzyć elementy konstrukcyjne projektów i prototypów. Wyposażenie warsztatu umożliwi obróbkę drewna, materiałów drewnopodobnych i metali miękkich. Z kolei sprzęt z pracowni elektronicznej pozwoli na projektowanie i prace nad zaawansowanymi układami sterowania.

Pracownia tekstylna powstała do projektowania, wytwarzania i obróbki krawiecko-tekstylnej. W PCI ProtoLab znajduje się też pracownia biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym oraz laboratorium roślinno- materiałowym i obserwacyjnym dla zielonych innowacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.