Własny robot chirurgiczny trafił do Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1). To najnowszy model da Vinci Xi. Koszt inwestycji, to 14 milionów złotych. Kwota ta pochodzi ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego (7 milionów złotych) oraz z dotacji celowej z budżetu państwa na rok 2022 (7 milionów złotych).
- Dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa podkarpackiego, to bardzo ważny cel, który stawia sobie każdego dnia marszałek województwa podkarpackiego, wojewoda, ale również każdy z nas, komu bliski sercu jest rozwój tego regionu - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pierwsze prace nad dostępem do robota da Vinci dla pacjentów onkologicznych
z województwa podkarpackiego rozpoczęły się w 2015 roku. Z uwagi jednak na brak dedykowanego finasowania w ramach NFZ i ograniczenia związane z dostępem do wysokiej klasy specjalistów, trudno było wówczas wprowadzić tę technologię szerzej w Polsce. Intuitive Surgical producent robota da Vinci dopiero w 2018 roku, zdecydował się na szersze otwarcie w Polsce i zawarł umowę dystrybucyjną z firmą Synektik SA. To był moment zwrotny w rozwoju chirurgii robotycznej. W 2021 roku robot da Vinci, za zasadzie modelu partnerskiego, trafił do KSW1. Przy dostępności urządzenia w Rzeszowie tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 329 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (312 operacji urologicznych i 17 ginekologicznych). Szpital stał się jednym z liderów na rynku Polskim w ilości wykonywanych zabiegów urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej.

- Należy życzyć sobie i pacjentom, aby każdy szpital rozwijał się tak dobrze - stwierdził Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. - Ważne, aby otwierać się na innowacje, gdyż jest to przyszłość.

KSW1, to ośrodek o profilu onkologicznym zapewniający kompleksową diagnostykę
i leczenie nowotworów. Zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów; nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Dwa zespoły, składające się z operatora da Vinci i asystenta, przeszły pozytywnie certyfikację. Trzeci zespół - chirurgów jest w trakcie szkolenia. Z biegiem czasu też, rodzaje zabiegów powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową.

da Vinci w Rzeszowie

- Robotyka to niewątpliwy triumf technologii chirurgicznej - uważa dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW1 - Jednak to jakość wykonania zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta jest ostatecznym wyznacznikiem jej sukcesu. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie kadry medycznej wyspecjalizowanej w wykonywaniu tego typu zabiegów oraz wiedza z zakresu organizacji pracy takiego ośrodka. W ciągu ostatniego roku, jako szpital, nie tylko nadrobiliśmy naszą pozycję w stosunku do obecnych już w Polsce ośrodków, ale dodatkowo staliśmy się liderem w obszarze chirurgii robotycznej. Nasze zespoły chirurgów przez wiele lat nie miały dostępu do tej technologii, dlatego w przyszłości chcemy zbudować również program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla kadry medycznej z naszego regionu i z Polski.

Celem KSW1 jest włączenie na listę ośrodków szkoleniowych etapu case observation, autoryzowanych przez producenta systemów robotycznych i Sekcję Chirurgii Robotycznej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Jeśli zostaną spełnione wszystkie wymagania, to szpital stanie się jedynym ośrodkiem w Polsce realizującym etap szkolenia operatorów systemów robotycznych. Jednocześnie, jako pierwsza jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej znajdzie się na liście 25 ośrodków szkoleniowych świata.

- Same korzyści płyną z posiadania robota da Vinci - przekonuje Jolanta Sawicka, Wicewojewoda Podkarpacki. - Dzięki robotowi zwiększy się liczba przeprowadzanych zabiegów, pacjenci będą krócej przebywać w szpitalu, ograniczone zostaną powikłania, wreszcie podniesie się standard świadczeń medycznych i bezpieczeństwo pracy personelu medycznego.

Dodajmy, że roboty medyczne to jedno z największych osiągnieć współczesnej chirurgii. Precyzyjne operacje wykonywane m.in. przez chirurgów, urologów oraz ginekologów z pomocą robotów poprawiają bezpieczeństwo pacjentów, redukują do minimum ryzyko ludzkich błędów i powikłań pooperacyjnych, a dzięki minimalizowaniu inwazyjności zabiegów, znacząco przyspieszają rekonwalescencję pacjentów i ich powrót do pełni aktywności życiowych. Na świecie działa już ponad 7 tys. robotów, z pomocą których wykonano około 9 mln operacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.