W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, wojewoda przeznaczyła w swoim budżecie środki na prace prowadzone na cmentarzach, kwaterach i grobach wojennych zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie poinformował, że dotacja celowa w ogólnej wysokości 594 tys. zł. została rozdysponowana pomiędzy 33 gminy, które wnioskowały o środki. Przeznaczono je na prace remontowe, konserwacyjne i porządkowe na ponad 170 obiektach grobownictwa wojennego.

Spośród zakończonych prac na szczególną uwagę zasługują remonty miejsc spoczynku powstańców z 1863 r.: indywidualny grób Ludwika Tarnawieckiego w Lublińcu Starym (gm. Cieszanów) oraz zbiorowa mogiła poległych pod Kobylanką pochowanych na cmentarzu w Cieszanowie. Prowadzono także remonty obiektów z I wojny światowej m.in.: mogiły zbiorowej w Brzostku, cmentarza w Parkoszu (gm. Pilzno), kwatery w Rudnik nad Sanem. Grobów ofiar terroru w Boguchwale, Krzeszowie czy Leżajsku. Poległych żołnierzy WP oraz partyzantów: w Baszni Dolnej (gm. Lubaczów), Jarosławiu, Leżajsku, Kurzynie Średniej (gm. Ulanów) oraz Książnicach (gm. Mielec).

Jednocześnie były kontynuowane remonty rozpoczęte w latach wcześniejszych, między innymi cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej w Dukli i Dębicy oraz kwater żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzach komunalnych w Birczy i Lubaczowie.

Ponadto w 2022 roku pozyskano środki z rezerwy celowej Premiera RP w wysokości 415 761 zł, które zostały przeznaczone na prace remontowe mogił powstańców z 1863 r. w miejscowości Mołodycz (gm. Wiązownica), Henryka Radzińskiego z 1920 r. w Racławicach (gm. Nisko) oraz miejsc spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku zlokalizowanych w miejscowościach: Grębów, Hurko (gm. Medyka), Jarosław, Majdan Sieniawski (gm. Adamówka), Medyka, Mołodycz, Nisko, Radymno, Turbia (gm. Zaleszany), Uherce Mineralne (gm. Olszanica) i Wiązownica.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.