W tegorocznym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej Zespół Ludowy Górniacy otrzymał nagrodę Złotego Turonia.
Dwanaście zespołów kolędniczych z województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego wzięło udział w tegorocznym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej. Wydarzenie tradycyjnie odbyło się w dniu 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

Kolędników oraz zgromadzoną publiczność przywitali Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz dyrektorzy instytucji organizujących wydarzenie - Damian Drąg Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Katarzyna Dypa Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wiesław Sitko Dyrektor Miejskiego Kultury w Kolbuszowej.

Zespoły kolędnicze ubrane w tradycyjne stroje, z odpowiednio dobranymi rekwizytami, posługując się gwarą zaprezentowały staropolskie zwyczaje i obrzędy związane z okresem świąt Bożego Narodzenia. Ich występy oceniała komisja konkursowa składająca się ze specjalistów w zakresie etnografii, teatru, muzyki i plastyki. Członkami komisji byli: Przewodnicząca Katarzyna Ignas (etnograf, kustosz Muzeum w Przeworsku), Maria Kula (etnolog, instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie) oraz Jolanta Dragan (etnomuzykolog, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) .

Złoty Turoń, czyli nagroda główna konkursu została przyznała Zespołowi Ludowemu "Górniacy" z Kolbuszowej Górnej za widowisko "Kolęda z Herodem". Doceniono m.in. poczucie wyjątkowej swobody na scenie młodego pokolenia oraz dobre porozumienie pomiędzy uczestnikami kolędy. Jury wyróżniło również Pana Wiesława Kopeć, który za odgrywaną w przedstawieniu rolę Żyda otrzymał nagrodę indywidualną. Dodatkowo "Górniacy", razem z zespołami kolędniczymi z Łazor i z Gieldarowej, zostali rekomendowani przez komisję do udziału w ogólnopolskim konkursie grup kolędniczych organizowanym w ramach 51. Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Drugim zespołem z gminy, który wziął udział w Przeglądzie byli członkowie Grupy Folklorystycznej Seniorów "Ziemia Kolbuszowska". Za widowisko "Kolęda z gwiazdą" otrzymali od komisji wyróżnienie. Natomiast Nagroda Publiczności powędrowała do Grupy Kolędniczej ,,Ludowa Szopka z Lalkami" z Lublina. W głosowaniu internetowym zespół zdobył aż 7484 głosów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.