W Jarosławiu odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe, które było największym polskim powstaniem narodowym. Na jarosławskim cmentarzu - przed tablicą poświęconą powstańcom, oddano hołd i złożono kwiaty. W ten sposób zostali uczczeni powstańcy z ziemi jarosławskiej.

Jarosławskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się przy kaplicy na Starym Cmentarzu. Pod tablicą upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego, odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, Wojskowa Asysta Honorowa oddała salwę honorową. Właśnie w tym miejscu organizowane są uroczystości upamiętniające m.in. powstańców pochowanych na jarosławskich nekropoliach. Trzynaście grobów znajduje się na Nowym Cmentarzu, jedenaście na Starym Cmentarzu - w tym również płk. L. Czechowskiego. Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca - Dariusz Tracz.

Powstanie Styczniowe wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 r. Mimo, że zakończyło się klęską, według oceny historyków, było to największe powstanie narodowe XIX w., popierane przez międzynarodową opinię publiczną

- Wielki zryw niepodległościowy przeciwko rosyjskiemu zaborcy zjednoczył Polaków w dwóch pozostałych zaborach dając nadzieję na wolność i niepodległość. Od początku powstania jarosławianie nieśli pomoc i wsparcie powstańcom, wielu z nich dołączało do walki przekraczając granice, inni organizowali pomoc sanitarną, zaopatrywali w broń, żywność, czy transportowali rannych w bezpieczne miejsce. Było to możliwe w początkowej fazie powstania dzięki łagodnej polityce austriackiego zaborcy. Punkt organizacyjny pomocy powstańcom znajdował się w Jarosławiu w ówczesnym Hotelu Warszawskim przy ul. Grunwaldzkiej 1. Podobne punkty znajdowały się także w okolicach - Zarzeczu, Wysocku, Żurawiczkach obok Przeworska, czy Ostrowie obok Radymna. Nie zapomnijmy, że wśród ochotników powstańczej walki z terenu Galicji dołączyło około stu jarosławian, którzy wstąpili do oddziału mjr. Leona Czechowskiego, który formował wyprawę wojsk z Galicji na teren zaboru rosyjskiego… - mówił w imieniu Burmistrza Waldemara Palucha, jego zastępca Dariusz Tracz.

W uroczystościach wzięli udział m.in posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, wicestarosta Mariusz Trojak, służby mundurowe, przedstawiciele jarosławskiej uczelni, instytucji publicznych, organizacji i stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy Jarosławia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.