18 lutego w godzinach od 09:00 do 13:00 w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) odbędzie się Biała Sobota dla kobiet i mężczyzn.
Choroby nowotworowe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. W 2020 roku liczba zachorowań na raka wzrosła do 19,3 miliona przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 milionów zgonów. Jednak choroba może być w pełni wyleczalna, pod warunkiem że zostanie wcześnie wykryta.

Rak w Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów, powodując w 2019 roku 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet (dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów). Stanowi on istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku.

- Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników - tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie. - Do głównych tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne, to tylko niektóre z nich. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30% przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem.

Zdecydowana większość najnowszych badań dotyczących nowotworów mówi o tym, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne.

Podczas Białej Soboty w USK w Rzeszowie, bezpłatnie zostaną wykonane badania między innymi: cytologia, mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badanie laboratoryjne PSA i CA 125. Będzie można skorzystać również z konsultacji. Aby uczestniczyć w Białej Sobocie, należy wcześniej się zarejestrować pod numerem telefony 17 866 64 00, w godzinach od 09:00 do 14:00, w dniach od 08.02.2023 roku do 15.02.2023 roku, do wyczerpania miejsc.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.