Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Marii Rehorowskiej.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Stalowej Woli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła - przyznany postanowieniem Prezydenta RP - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Marii Rehorowskiej.

Pani Maria Rehorowska to niezwykła postać o wielkim sercu i determinacji. Jej działalność w nieodległych czasach komunistycznych wiązała się z dużym zagrożeniem. W momencie wprowadzenia stanu wojennego pani Maria została internowana. Ten trudny i dramatyczny okres w jej życiu, nie spowodował zniechęcenia do działalności na rzecz państwa polskiego i na rzecz społeczności stalowowolskiej - mówiła wojewoda Ewa Leniart chwilę po wręczeniu Medalu.

przyznanie odznaczenia

Medal - ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Maria Rehorowska była nauczycielką w szkołach podstawowych w Rozwadowie i w Stalowej Woli, a także radną miejską Stalowej Woli w latach 2002 - 2014. W 1980 roku współtworzyła "Solidarność" w Regionie Ziemia Sandomierska, była członkiem Prezydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" I kadencji. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Złotym Krzyżem Zasługi (1975) oraz Medalem KEN (1993).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.