18 marca odbyło się drugie w tym roku powołanie ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi ochotnicy właśnie rozpoczęli przygodę z wojskiem. Przeszkolenie wojskowe otworzy im drogę do służby w Wojsku Polskim.
W sobotni poranek 18 marca ponad 100 ochotników przekroczyło bramę koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień szkolenia w systemie podstawowym trwającym 16 dni, 8-dniowym wyrównawczym, w trybie weekendowym obejmującym osiem 2-dniowych szkoleń oraz w ramach Aktywnej Rezerwy. Choć pochodzą z różnych części województwa podkarpackiego, to przez kolejne dni będą się szkolić w profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie oraz w 32 batalionie lekkiej piechoty w Nisku.

Pierwszy dzień to głównie formalności, szkolenia, wizyta w magazynie mundurowym i test sprawności fizycznej. To także pierwsze kroki w mundurze i poznanie życia w koszarach. I mimo że momentami może być ciężko, to nowi ochotnicy mają przed sobą jeden cel - dać z siebie wszystko. Zapewne każdy z nich wojskowy mundur założył z innych pobudek, jednak od dziś wszystkich łączy jedno hasło "Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko".

Wśród ochotników, którzy zasilą szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się m.in. studenci, nauczyciele, urzędnicy, ślusarz, magazynier, pracownicy z branży IT czy też pasjonaci historii. Każdy "w cywilu" robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

- Decyzja by dołączyć do 3 Podkarpackiej Brygady OT była podyktowana głównie chęcią sprawdzenia siebie. Chcielibyśmy się tym samym przyczynić do obronności naszego kraju i włożyć w to swój wkład oraz posiadane kompetencje - oznajmili bracia bliźniacy, Jakub i Albert Kamaj.

Przed ochotnikami intensywne szkolenie, podczas którego będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się karabinkiem MSBS Grot 5,56 mm, a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

Cechą charakterystyczną systemu szkoleń w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT jest dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową bez konieczności rezygnacji z dotychczasowych zajęć.  

Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.