Uczczono 160. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu z inicjatywy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie.
W środę (15 marca) z inicjatywy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie w miejscowości Cewków uczczono 160. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu.

Cewków pomnik

Dokładnie 160 lat temu, 500 ochotników z Galicji Wschodniej pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego, wyruszyło na pomoc powstańcom styczniowym. Wydarzenie to upamiętniono w środę w Cewkowie, a także w lesie leśnictwa Czerniakowa Buda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Stankiewicz wraz z proboszczem parafii pw. Narodzenia N.M.P. w Oleszycach ks. Arturem Schodzińskim.

pomnik powstańców w Cewkowie

Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, leśnicy, żołnierze, a także dyrektorzy okolicznych szkół. Po nabożeństwie Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie przedstawił zgromadzonym gościom rys historyczny Powstania Styczniowego. Głos zabrali również: wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, asystenci senatora RP Mieczysława Golby oraz posłanki RP Teresy Pamuły, a także dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.