W IV kwartale bieżącego roku zakończy się remont traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Przyjęcia pacjentek są wciąż wstrzymane.
Część sprzętu trafiła już do remontowanych oddziałów, to m.in.: wyposażenie sali do cięć cesarskich, czyli lampy operacyjne, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe.

W przyszłym tygodniu spodziewana jest duża dostawa, między innymi: ultrasonografów, urządzeń do monitorowania okołoporodowego (KTG) i monitorowania funkcji życiowych oraz aparatów do znieczuleń. Na bieżąco ogłaszane są też inne procedury przetargowe, które mają na celu wyposażenie oddziału i bloku operacyjnego.

remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

- Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie - uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. - Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Po remoncie zmieni się wszystko, nie tylko wygląd oddziału. Pacjentki będą miały możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu. Niewiele placówek w regionie oferuje taką możliwość.
Na oddziale położniczym będzie 10 nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali będzie łazienka z prysznicem. Wszystko to zapewni intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna.

remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny, będzie składać się z 3 części: sali do cieć cesarskich, jednej do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Oddział patologii ciąży mieścił będzie 11 łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich będzie mieć łazienkę z prysznicem. Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Po remoncie nieznacznie zmniejszy się liczba łóżek na oddziale. Będzie ich w sumie 30, z czego na położnictwie 19. - Szpital posiada 3 stopień referencyjności, co oznacza najwyższe standardy opieki, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. - Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort i bezpieczeństwo sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych i komfortowych warunkach.

remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Dodajmy, że koszt inwestycji, to 19 i pół miliona złotych. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.