Zdjęcia, rysunki i opisy 98 wyjątkowych obiektów z terenu Rzeszowa można znaleźć na kartach wydawnictwa "Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej".
Książka powstała z inicjatywy Architekta Miasta i jest wynikiem zaangażowania zespołu pracowników Biura Architekta Miasta oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, grupy architektów rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Prace nad albumem wsparły także: Urząd Konserwatora Wojewódzkiego, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Dział Historyczny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Jest to rodzaj katalogu, przewodnika po architekturze Rzeszowa ostatnich 150 lat. Wyboru 98 obiektów dokonano biorąc pod uwagę ich jakość artystyczną, oryginalność, reprezentatywność i znaczenie w krajobrazie miasta. Daje to dobry wgląd w przemiany urbanistyki i kultury miasta.

- Materiał książki został podzielony na cztery epoki: okres autonomii galicyjskiej, czasy II RP, PRL-u i okres III Rzeczpospolitej. Każdej epoce towarzyszy otwierający esej o przemianach miasta oraz mapka przynależnych danej epoce budynków. Z kolei każdy obiekt przedstawiony jest poprzez zdjęcie całego budynku, zdjęcie jego detalu lub wnętrza, charakterystyczny rysunek - rzut, przekrój lub rysunek archiwalny oraz krótką notkę zawierającą takie dane jak autorstwo, daty powstania. Bardzo mało jest w Polsce miast, które posiadałyby podobną dokumentację swojego dziedzictwa architektonicznego. Dla Rzeszowa to pierwsza, pionierska publikacja w tym zakresie - mówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwraca uwagę, że album jest bardzo ważnym elementem polityki miasta w obszarze architektury i urbanistyki.

- Te dziedziny znalazły swoje znaczące miejsce w strategii i polityce miasta. Poświęcamy mnóstwo czasu i pracy nowemu studium i planom zagospodarowania, porządkujemy filozofię wydawania decyzji administracyjnych. Cieszę się, że w opracowanie albumu zaangażowało się tak wiele osób, bo to pokazuje, że współpraca w tym obszarze jest bardzo dobra. To wspaniałe wydawnictwo, które będziemy mogli podarować na przykład naszym gościom - mówi Konrad Fijołek.

Książka wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy ma spełniać zarówno cele informacyjne i służyć pogłębieniu wiedzy Rzeszowian o swoim mieście oraz spełniać funkcję promocyjną - ukazywać mało znane czy niedoceniane aspekty dziedzictwa kulturalnego Rzeszowa.

- Końcowy efekt naszej wspólnej pracy jest świetny. Dziękuję za zaproszenie stowarzyszenia do współpracy - mówi Piotr Rzeźwicki, prezes zarządu rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. I dodaje, że album to tylko jeden z sygnałów na to, że w Rzeszowie obserwujemy nowe podejście do architektury i planowania.

- Ostatnie 20 lat to nie był czas, gdy architektura i planowanie były w centrum myślenia o Rzeszowie. To się zmienia, mamy nadzieję, że to początek mocnej współpracy naszego środowiska z Urzędem Miasta Rzeszowa. To zaowocuje tym, że np. w wyniku konkursów architektonicznych miasto stanie się miejscem piękniejszym i jeszcze lepszym do życia - uważa Piotr Rzeźwicki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.