Wraz z początkiem października w życie weszła reforma kodeksu karnego, a niej bezwzględne dożywocie, zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne, kary więzienia dla kierowców. To pierwsza, tak poważna zmiana przepisów w prawie karnym od wielu lat.
Największe zmiany dotyczą regulacji kar za najcięższe przestępstwa, jednak nowelizacja obejmuje także sprawy związane z przedawnieniami wyroków i procedurami. Poprawki wprowadzono w ponad 20 ustawach.

Jedną z największych zmian jest usunięcie kary 25 lat więzienia. Górną granicę podniesiono do 30 lat więzienia. Aktualnie sądy mają większą swobodę w wyznaczaniu wyroków, możliwe jest zasądzenie np.18 lat więzienia, jeżeli wymiar sprawiedliwości uzna to za wyrok adekwatny do przewinienia.

Duże zmiany zaszły również w obrębie przedawniania wyroków oraz warunkowych zwolnień. Czas przedawnienia wyroków za morderstwo wynosi aktualnie 40 lat. Przestępcy odsiadujący karę dożywocia, mogą starać się o warunkowe zwolnienie po upływie 30 lat, nie 25, jak do tej pory.

Reforma wprowadza również karę bezwzględnego dożywocia, bez możliwości starań o zwolnienie warunkowe. Wyrok ten będzie dotyczył osób, które popełniły przestępstwo po wcześniejszym skazaniu na dożywocie lub 20 lat więzienia.

Zaostrzone zostaną kary również dla złodziei tablic rejestracyjnych, może grozić im nawet do 5 lat więzienia. Kierowcy prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu powinni liczyć się z karą pozbawienia wolności.

Bardzo duże zmiany wprowadzono również, w kwestii kar dla przestępców seksualnych. Dotąd kary dla gwałcicieli i pedofilów, były rażąco niskie (od 2 do 12 lat więzienia), po reformie wyroki liczyć będą od 3 do 20 lat więzienia, w niektórych przypadkach odebrana będzie też opcja przedawnienia wyroku.

Zakład Karny w Jaśle. Akt erekcyjny podpisany, kamień węgielny wmurowany
Zwiększono jednocześnie próg kwoty, od której kradzież zmienia się z wykroczenia na przestępstwo z 500 do 800 zł. Nie oznacza to oczywiście, że złodzieje mniejszych kwot pozostaną bezkarni, zniknie jedynie konieczność karania więzieniem za drobne kradzieże.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.