Aż 45 prac wpłynęło na konkurs na Aulę Miejską, która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Zwyciężył projekt architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu.
- Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy "Rzeszów 2.0", naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Aula powstać ma w miejscu szczególnym - tuż przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie zajmowanym obecnie przez parking.

- To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach - mówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa.

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe i salę o charakterze wielofunkcyjnym.

- Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 103 pracownie, 45 z nich zdecydowało się złożyć swoje prace. Mieliśmy do czynienia ze zróżnicowanym ale wysokim ich poziomem - mówi architekt Wojciech Fałat, sędzia referent, SARP Rzeszów,

Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca "wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów"

Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. pozwolenie na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.