Uczniowie jasielskiego Ekonomika zdobyli 30 000 zł w formie grantów na realizację swoich projektów naukowych.
Pierwszego grudnia rozpoczął się etap realizacji zwycięskich projektów w ramach konkursu "Naukolatek - nastoletni naukowiec", którego organizatorem jest Politechniczna Sieć Via Carpatia skupiająca uczelnie techniczne z Polski południowo-wschodniej.

W ramach tego konkursu aż trzem drużynom z Zespołu Szkół nr 4 udało się otrzymać granty na realizację swoich projektów, każdy w kwocie 10 000 zł. Projekty uczniów mają charakter pracy naukowej realizowanej pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni wyższych.

Jasielski "Ekonomik" zdobywając trzy granty spośród 21 przyznanych przez Politechnikę Rzeszowską uplasował się na pierwszej pozycji w województwie podkarpackim pod względem zdobytych grantów w ramach tego konkursu.

Pierwszy projekt pod nazwą "Łazik archeologiczny" autorstwa Witolda Wojdyły (2g), Krystyny Palacz (2i) i Norberta Czerwonki (2g) dotyczy budowy 6-kołowego łazika sterowanego manualnie przez operatora. Pojazd wyposażony będzie w detektor metali poruszający się w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu łazika dzięki 2-osiowemu manipulatorowi kartezjańskiemu.

Urządzenie może być wykorzystywane w archeologii. W tym wypadku zadaniem urządzenia będzie detekcja metalowych przedmiotów znajdujących się pod ziemią i oznaczanie miejsc wykrycia przy użyciu rozpylanej farby. W celu umożliwienia zdalnego sterowania łazik będzie posiadał kamerę przesyłającą obraz przez sieć Wi-fi. Dodatkowym wyposażeniem konstrukcji będzie moduł nawigacji satelitarnej zbierającej dane o aktualnej pozycji.
Dane będą przesyłane siecią Wi-fi do komputera. Podobną drogą będą przesyłane pozycje, w których wykryto metal. Te informacje będą podstawą do naniesienia odpowiednich znaczników na mapę. Informacje z sensorów będzie można wykorzystać w przyszłości do budowy autonomicznych algorytmów nawigacji. To zadanie stanowi jeden z potencjalnych kierunków rozwoju projektu.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.