60 losowo wybranych mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa, stanowiących "miasto w pigułce", wspólnie zastanawiało się nad odpowiedzią na pytanie: "Jak Rzeszów może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku?".
- Kiedy w 2021 roku ubiegałem się o fotel prezydenta Rzeszowa, zobowiązałem się do kierowania miastem wspólnie z mieszkańcami. Do jak najszerszej partycypacji mieszkańców w zarzadzaniu miastem. Zobowiązałem się również do przeprowadzenia w Rzeszowie zielonego panelu obywatelskiego - przypomniał Prezydent Konrad Fijołek.

Wśród ustalonych kierunków działań, jeśli chodzi o efektywność energetyczną znalazły się m.in. pozyskiwanie funduszy na inwestowanie w efektywność energetyczną, strategiczne działania na rzecz przejścia miasta na zieloną energię, poszukiwanie innowacji w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, regulacje na rzecz budownictwa nisko- i zeroemisyjnego.

fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

- Wspaniali paneliści, pod kierunkiem wspaniałych prowadzących z Fundacji: Pole Dialogu i Stocznia, budując bazę rekomendacji w zakresie polityki energetycznej i transportowej dokonali rzeczy bez precedensu w historii miasta Rzeszowa - podkreślił Prezydent.

Jeśli chodzi o rekomendacje w zrównoważonym transporcie wskazano m.in. konieczność rozbudowy infrastruktury rowerowej, zachętę do korzystania z transportu publicznego, zmianę w ofercie biletów komunikacji miejskiej (w tym zintegrowanej), budowa parkingów Park & Ride.

W poniedziałek 19 lutego podczas podsumowania Pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego gościem spotkania była Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska.

fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

- Panel obywatelski, co do swojej metodologii, metody doboru mieszkanek i mieszkańców, metody samej formuły panelu powoduje, że wypracowywane rozwiązania mają charakter reprezentatywny dla wszystkich obywateli i obywatelek miasta. Podjęliście się opracowania rekomendacji dla niezwykle ważnego tematu, dochodzenia do neutralności energetycznej opartej o dwa komponenty energetyki i transportu. Zauważyła, że rzeszowscy panelistki i paneliści wykazali się olbrzymią wiedzą - powiedziała ministra.

To dobrze, bo Rzeszów zakwalifikował się do udziału w prestiżowej unijnej misji NetZeroCities 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku. Osiągnięcie neutralności klimatycznej w tak krótkim czasie to bardzo ambitny cel. Dla Rzeszowa oznacza to poszukiwanie narzędzi i rozwiązań, które pomogą znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w skali całego miasta. Dlatego tak ważne było, aby do rozmowy o planach redukcji jego emisji zaprosić na partnerskich warunkach samych rzeszowian i rzeszowianki. Po to właśnie był organizowany panel obywatelski na temat klimatu.

W poniedziałek w Rzeszowie Agnieszka Buczyńska wzięła także udział w panelu "Okrągły stół dla III Sektora", który odbył się w Urban Lab.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.