Z dotacji, którą Rzeszów otrzymał z rządowego Programu Maluch+ dofinansowana zostanie budowa żłobków na dwóch osiedlach: Drabinianka i Budziwój.
Podpisanie umów dotyczących przyznania miastu dofinansowania budowy żłobków odbyło się w piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

- Bardzo dziękujemy za to wsparcie i cieszę się, że już następnego dnia po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy Rzeszów otrzymuje tak znaczącą dotację. Jestem tym bardziej szczęśliwy, że jesteśmy miastem, w którym ciągle przybywa młodych ludzi, a co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły są bardzo potrzebne - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Program Maluch+" funkcjonuje od 2011 roku. Jego celem jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Wsparciem objęte są żłobki publiczne i niepubliczne, kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie.

- Na Podkarpaciu w latach 2011 - 2021 wydaliśmy na realizację programu ponad 84 mln zł. Ponad 90 procent placówek utworzonych przy wsparciu z tego budżetu funkcjonuje do dziś. Pomimo tego w naszym regionie nadal występują "białe plamy", w których likwidacji ma pomóc kolejna edycja Malucha+ - mówiła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Program Maluch+ 2022-2029, po raz pierwszy jest finansowany z pieniędzy unijnych. Środki dofinansowania mogą pochodzić z dwóch źródeł: KPO (Krajowy Plan Odbudowy) i FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).

W pierwszym naborze tej edycji Programu - od stycznia do maja 2023 roku - wzięło udział łącznie 85 gmin i 38 podmiotów niepublicznych. Podpisano 56 umów o łącznej wartości 70,58 mln zł. Obecnie trwa etap podpisywania ostatnich umów z pierwszego naboru w zakresie tworzenia nowych miejsc, natomiast od marca/kwietnia podpisywane będą pierwsze umowy na zapewnienie ich funkcjonowania, co pozwoli na obniżenie opłat rodziców za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych.

- Podpisaliśmy 56 umów o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Dziś parafujemy umowę na dofinansowanie dwóch zadań miasta Rzeszów. Kwota dofinansowania to 15 mln zł - poinformowała Teresa Kubas-Hul.

Z wykorzystaniem dotacji Rzeszów wybuduje dwa żłobki: przy ul. Jachowicza, dla 190 dzieci oraz przy ul. Budziwojskiej, dla 183 dzieci.

- W przypadku pierwszej z tych inwestycji jesteśmy już po przetargu i lada dzień wybierzemy wykonawcę, który żłobek na osiedlu Drabinianka wybuduje. Ta inwestycja zakończy się jesienią przyszłego roku - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

W przypadku żłobka na os. Budziwój wiosną tego roku ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej przyszłej inwestycji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.