W marcu i kwietniu nauczyciele wychowania fizycznego będą przeprowadzać testy sprawnościowe uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia.
Ministerstwo Edukacji narodowej podało szczegóły związane z przeprowadzaniem testów w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Testy sprawnościowe obejmują:
- bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów - służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych,
- 20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej - Eurofit, opracowanego przez Radę Europy - służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu,
- podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) - służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,
- skok w dal z miejsca - służący pomiarowi skoczności i siły.


Ministerstwo Edukacji narodowej informuje, że celem testów "jest pomiar różnych przejawów sprawności fizycznej uczniów, co ułatwi im poznanie swoich możliwości i monitorowanie aktualnego stanu kondycji fizycznej. Wdrażanie uczniów do samokontroli i samooceny rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej zwiększa szanse uczniów na powodzenie oraz samorealizację w dalszym życiu. Wyniki przeprowadzonych testów sprawnościowych nie mają wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne".

- Powodem wprowadzenia mechanizmu monitorowania zmian kondycji fizycznej uczniów jest obserwowany w Polsce od trzech dekad duży spadek poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Zgromadzone w ewidencji "Sportowe Talenty" dane będą analizowane przez Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, co pozwoli lepiej identyfikować problemy z aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży. Analiza zgromadzonych danych umożliwi właściwym resortom podjęcie prac nad stworzeniem optymalnych, celowanych działań, skierowanych do określonych grup odbiorców. Dzięki temu możliwe będzie zahamowanie negatywnych trendów dotyczących aktywności fizycznej polskich uczniów - czytamy w komunikacie ministerstwa.

W przypadku dzieci utalentowanych sportowo Ewidencja Sportowe Talenty stwarza możliwość dalszego, zindywidualizowanego rozwoju sportowego w wybranej dyscyplinie sportu, jeżeli uczeń i jego rodzice wyrażą na to zgodę.

Wyniki testów, datę ich przeprowadzenia oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do systemu teleinformatycznego "Sportowe Talenty", prowadzonego przez Ministra Sportu i Turystyki.

Obowiązek przeprowadzania testów sprawności fizycznej nie dotyczy: szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Szczegółowe informacje na temat Ewidencji Sportowe Talenty, w tym cele, zakres testów sprawności, korzyści dla rodziców, uczniów, szkół, klubów sportowych są dostępne na stronie internetowej https://sportowetalenty.gov.pl/

Obsługą systemu teleinformatycznego Sportowe Talenty zajmuje się Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wszelkie pytania związane z rejestracją szkół i wpisywaniem do systemu wyników testów można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.