Termin otrzymania zwrotu z podatku jest ściśle związany z tym, kiedy i w jakiej formie składamy zeznanie PIT. Czy istnieje sposobu na przyśpieszenie zwrotu nadpłaty?
Od jakiegoś czasu podatnicy mają w większości ułatwiony sposób składania zeznań podatkowych. PIT-y są wstępnie uzupełnione przez ministerstwo finansów. Wystarczy wejść w usługę e - pit, sprawdzić, czy wszystko się zgadza i zatwierdzić zeznanie. Dokumenty w systemie są dostępne już od 15 lutego. W jakim terminie od momentu złożenia PIT-a można spodziewać się przelewu od skarbówki?

Urząd skarbowy zwraca nadpłatę w terminie do 45 dni, jeżeli rozliczenie zostało złożone przez internet. W przypadku zeznań w formie papierowej, na zwrot nadpłaty czekać można do 3 miesięcy. Sposobem na przyśpieszenie przelewu jest złożenie deklaracji przed 15 lutego. Dla osób, które się na to zdecydują, czas otrzymania przelewu liczy się nie od momentu złożenia zeznania, tylko od dnia 15 lutego.

Wcześniej otrzymać zwrot z podatku mogą także posiadacze Karty Dużej Rodziny. Jeżeli wybiorą internetowy sposób rozliczenia, Przelew z Urzędu Skarbowego dostać mogą w 30 dni, przy zaznaczeniu odpowiedniej rubryki w formularzu.

Zwrot podatku


Najszybciej zwrot otrzymają osoby, których nadpłata wynosi mniej niż 5 tysięcy złotych. Zazwyczaj zwroty takich kwot są realizowane automatycznie, za pomocą systemu Auto Zwrot, bez udziału człowieka.

Istnieją sytuacje, w których zwrot nadpłaty może zostać opóźniony, zazwyczaj dzieje się tak w przypadku składania korekty zeznania podatkowego. Po korekcie Urząd Skarbowy ma 2 miesiące czasu na zrealizowanie zwrotu nadpłaty. Opóźnienie może wynikać także z wykrytych nieprawidłowości w złożonej deklaracji PIT.

W niektórych przypadkach podatnicy mogą wcale nie odzyskać zwrotu swojej nadpłaty, jeżeli zostanie naliczona z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, czy na poczet odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, lub zajęta przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.