2024 rok to dla seniorów nie tylko waloryzacja emerytur przewidziana na marzec, ale też wypłata 13. i 14. emerytury. Przez wzgląd na wysoką inflację rząd może wprowadzić w tym roku również drugą waloryzację emerytur we wrześniu. Kiedy wypłacane będą 13 i 14 i ile pieniędzy otrzymają seniorzy?
13 emerytury wprowadzone zostały w 2019 roku i przysługują wszystkim emerytom i rencistom podlegającym ubezpieczeniom społecznym w ZUS, KRUS i zakładach emerytalnych MSWIA oraz MON, uprawnionych do:
  • emerytur - w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej oraz częściowej,

  • świadczenia kompensacyjnego, jakie wypłacane jest nauczycielom,

  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego,

  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

  • świadczenia pieniężnego, które przysługuje cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

  • rent szkoleniowych, socjalnych i rodzinnych.

13 emerytura w 2024 roku


Wszyscy uprawnieni do 13 otrzymują świadczenie w stałej kwocie, bez względu na wysokość dochodów. Kwota samego świadczenia wyliczana jest corocznie, na podstawie wysokości emerytury minimalnej.
Kwota 13 emerytury jest równa wysokości emerytury minimalnej po waloryzacji, w 2024 roku podstawa dla 13 wyniesie 1783,82 zł brutto. Od tej kwoty należy jednak odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, 9 proc. oraz podatek dochodowy 12%. Emeryci ostatecznie powinni więc otrzymać świadczenia w wysokości od 1397,51 do 1408,57 zł netto. Nie są wymagane dodatkowe wnioski, każdy uprawniony otrzyma 13 emeryturę z urzędu. Dodatkowe pieniądze emeryci otrzymają w kwietniu wraz z emeryturą regularną. Osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych otrzymają "trzynastki" w maju.

14 emerytura w 2024 roku


W 2021 roku wprowadzone zostało dodatkowe wsparcie dla seniorów, czyli 14 emerytura. Kwota świadczenia wynosi tyle, co wysokość emerytury minimalnej od 1 marca danego roku. Nie wszyscy emeryci otrzymają jednak taką samą "czternastkę". Prawo do pełnej kwoty mają jedynie seniorzy, których comiesięczne świadczenia nie przekraczają 2900 brutto. W przypadku wyższych emerytur nadal obowiązuje 14, jednak jest ona pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" o kwotę przekraczającą 2900. Minimalna 14 wynieść może 50 zł. 14 emerytura nie przysługuje seniorom, którzy mimo braku czynnego uprawiania swojego zawodu nie posiadają formalnego statusu emeryta lub rencisty. Do tej grupy należą sędziowie i prokuratorzy w spoczynku.

W 2024 roku 14 emerytury wyniosą około 2650 od czego, tak jak w przypadku 13 odjąć należy składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a także podatek dochodowy, co wyniesie w uproszczeniu 2200 na rękę. Wypłaty 14 emerytur przewidziane są na drugie półrocze 2024 roku, pieniądze trafią do seniorów prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku. Zgodnie z zapowiedziami rządu we wrześniu dojść może też do 2 waloryzacji emerytur jednak nie jest to pewne, gdyż przewidywany jest duży spadek inflacji w najbliższych miesiącach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.